W diecezji sandomierskiej rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
16 stycznia 2011 | 17:39 | apis Ⓒ Ⓟ
W diecezji sandomierskiej rozpoczął się 16 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas ekumenicznego spotkania w katolickim kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Niekrasowie modlili się wspólnie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz pastor Kościoła ewangelicko-reformowanego Michał Jabłoński.
Rozpoczynając Mszę św. bp Nitkiewicz mówił o konieczności modlitwy o jedność chrześcijan, która jest wypełnieniem woli Jezusa, „abyśmy byli jedno”. – „Dzisiejsza uroczystość jest prologiem do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Już sama jego nazwa przypomina nam o tym, że chociaż dyplomacja słów i gestów odgrywa w ekumenizmie pewną rolę, jednak najważniejsza jest modlitwa. Ona przynosi najtrwalsze owoce – powiedział bp Nitkiewicz.
„A im bliżej każdy z nas będzie Chrystusa, tym bliżej będziemy ze sobą. Musimy razem odbyć pielgrzymkę do źródeł, to znaczy do Jerozolimy pierwszych chrześcijan zjednoczonych w Chrystusie i połączonych więzami miłości. Obyśmy nie ograniczyli się do kilku mile i pobożnie przeżytych razem chwil, ale poczuli się naprawdę braćmi i siostrami w Chrystusie” – podkreślił biskup.
Pastor Michał Jabłoński w kazaniu mówił o jedności, która łączyła ludzi mieszkających na tym terenie. – „Ewangelicy, katolicy i żydzi mieszkali tutaj wspólnie, nie przypuszczając nawet, że żyją w ekumenii, czyli z greckiego we 'wspólnym domu’. Mimo pewnych różnic wyznaniowych i pewnego dystansu, życie codzienne upływało im w zgodzie” – stwierdził.
Kaznodzieja zachęcał do wzajemnego poszanowania, mimo różnic wyznaniowych oraz modlitwy o to „by tym, który utrzymuje nas we wspólnocie był nasz Pan Jezus Chrystus”.
Po Mszy św. kapłani i wierni wraz z przedstawicielami wspólnoty Kościoła ewangelicko-reformowanego udali się do wioski Tursko Wielkie. We wspólnej modlitwie ekumenicznej modlono się za tych, którzy kiedyś tworzyli wspólnotę kościoła kalwińskiego na tych terenach. Następnie bp Nitkiewicz poświęcił pamiątkowy krzyż.
Ks. Stanisław Bastrzyk, proboszcz parafii Niekrasów, przybliżył zebranym historię wioski oraz wspólnoty kalwińskiej, która tutaj istniała przed laty oraz dawną topografię miejsc z nią związanych.
Na terenie jednej z najstarszych parafii w diecezji sandomierskiej, w Niekrasowie, fundowanej około 1121 r., istniał w czasach reformacji zbór Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Od 1647 r. kalwini posiadali tutaj swoje dobra i miejsce modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.