W diecezji siedleckiej rusza Diecezjalna Szkoła Katechistów Parafialnych
30 września 2012 | 19:36 | eł Ⓒ Ⓟ
W drugiej połowie października w diecezji siedleckiej rozpoczyna funkcjonowanie Diecezjalna Szkoła Katechistów Parafialnych. W specjalnym liście skierowanym do diecezjan biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski wyjaśnia, że powołuje tę szkołę w trosce o ewangelizowanie niewierzących oraz o ponowne ewangelizowanie ochrzczonych. Odpowiedzialność za prowadzenie szkoły powierza dyrektorowi Instytutu Teologicznego w Siedlcach, który ma współpracować z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej.
W specjalnym Liście skierowanym do diecezjan w związku z otwarciem Diecezjalnej Szkoły Katechistów Parafialnych, biskup siedlecki wyjaśnia, że współczesne przemiany społeczno-kulturowe mocno zubożyły rodziny która ze swej natury jest „domowym Kościołem”. „Wielu ochrzczonych zatraciło swoją chrześcijańską tożsamość i żyją tak, jakby Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał dla ich zbawienia” – zauważa bp Kiernikowski.
Mając to na uwadze i dzieląc z papieżem troskę o ewangelizowanie niewierzących oraz o ponowne ewangelizowanie ochrzczonych, biskup siedlecki postanowił powołać do istnienia Diecezjalną Szkołę Katechistów Parafialnych. Podstawowym celem szkoły będzie przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechez dla dorosłych w parafiach. Ich formacja intelektualna, duchowa i pastoralna odbywać się będzie w formie comiesięcznych spotkań w cyklu dwuletnim. Przygotowanie katechistów będzie ukierunkowane na kształtowanie postaw zgodnych z wymaganiami Ewangelii oraz umiejętność dzielenia się swoją wiarą z innymi. Uczestnicy szkoły zdobędą potrzebną im wiedzę teologiczną, a przez ćwiczenia także umiejętności praktyczne, konieczne do głoszenia katechez. Ich formacja zakończy się egzaminem i uzyskaniem odpowiedniego dyplomu oraz otrzymaniem misji kanonicznej od biskupa.
Zadaniem katechisty będzie wspieranie księży i diakonów w głoszeniu słowa Bożego i formacji wiernych. W szczególności będzie on pomagał duszpasterzom w przygotowaniu rodziców i chrzestnych do chrztu dziecka, do Pierwszej Komunii świętej dzieci, będzie także uczestniczył w przygotowaniach kandydatów do bierzmowania oraz ich rodziców i świadków, będzie pomagał duszpasterzom w przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa.
Katechista może uczestniczyć również w animowaniu i prowadzeniu grup formacyjnych i apostolskich, w organizowaniu kręgów biblijnych, kursów ewangelizacyjnych czy pomagać w prowadzeniu rekolekcji zamkniętych itp.
W zasięgu jego troski będą także ludzie pozostający daleko od Chrystusa i Kościoła. „Świeckiemu katechiście w niektórych przypadkach jest bowiem łatwiej niż księdzu rozmawiać z osobami przeżywającymi kryzysy małżeńskie, rodzinne, związane z życiem zawodowym i społecznym, a także z niewierzącymi i poszukującymi sensu życia.” – wyjaśnia bp Kiernikowski.
Kandydatami do Diecezjalnej Szkoły Katechistów Parafialnych mogą być ludzie, którzy już angażują się w różny sposób w życie parafialne: członkowie rad parafialnych, w szczególności rad duszpasterskich, ruchów odnowy Kościoła, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych oraz katecheci. Mogą nimi być zarówno osoby świeckie jak i konsekrowane, a także duchowni.
Warunkiem przyjęcia do szkoły jest ukończenie 21. roku życia i posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego, przyjęcie wszystkich sakramentów chrześcijańskiej inicjacji oraz odznaczanie się dojrzałością w wierze, a także zdrową pobożnością i życiem sakramentalnym. Kandydat winien prowadzić przykładne życie rodzinne, sąsiedzkie i zawodowe oraz być wrażliwym na potrzeby innych ludzi.
Kandydaci, którzy posiadają odpowiednią wiedzę teologiczną, potwierdzoną odbytymi studiami, mogą być zwolnieni z niektórych wykładów z teologii decyzją dyrektora odpowiedzialnego za szkołę, po konsultacji z księdzem proboszczem. Będą jednak zobowiązani do udziału w ćwiczeniach i dniach skupienia.
Kandydatów na katechistów parafialnych mają zgłaszać księża proboszczowie. Zgłaszający się powinni osobiście wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres Instytutu Teologicznego do 15 października. Koszty związane z formacją w 50 proc. ponoszą parafie, które zgłaszają kandydatów, a w 50 proc. sami kandydaci. W konkretnych przypadkach istnieje możliwość uzyskania stypendium pokrywającego część lub całość należności.
W czytanym 30 września w parafiach diecezji siedleckiej liście, bp Kiernikowski zwraca się z prośbą do wszystkich duszpasterzy, by znaleźli w swoich parafiach osoby chętne do udziału w zajęciach szkoły i życzliwie przyjęli to nowe narzędzie chrześcijańskiej formacji dorosłych.
„Jestem głęboko przekonany, że Diecezjalna Szkoła Katechistów Parafialnych zdynamizuje troskę katechetyczną Kościoła o dorosłych w naszej diecezji. Będzie konkretnym owocem Roku Wiary i stanie się ważnym ośrodkiem formacji duchowej, intelektualnej i pastoralnej wiernych świeckich. Szkoła jest otwarta dla wszystkich, którzy zainteresują się jej ofertą programową i zechcą w niej uczestniczyć” – napisał.
List biskupa siedleckiego w związku z otwarciem Diecezjalnej Szkoły Katechistów Parafialnych zostanie odczytany w parafiach diecezji siedleckiej 30 września lub 7 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.