W diecezji siedleckiej zainaugurowano Rok Miłosierdzia
14 grudnia 2015 | 10:13 | abi, el Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny papież Franciszek zainaugurował Jubileuszowy Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. W diecezji siedleckiej rozpoczął się on w niedzielę 13 grudnia uroczystą procesją i otwarciem Drzwi Miłosierdzia w siedleckiej katedrze.
– Ta celebracja rozpoczyna Rok Święty dla naszego kościoła diecezjalnego. To preludium głębokiego doświadczenia łaski i pojednania – powiedział podczas uroczystości biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Wyjaśnił symbolikę świętych drzwi jako znaku samego Chrystusa, który jest dla nas bramą do życia i do Ojca w niebie. – Ta brama będzie otwarta dla każdego, kto zechce skorzystać z największego daru, jakim jest Boże miłosierdzie. Prowadzi ona do wnętrza świątyni, a jej przedłużeniem jest konfesjonał miłosierdzia. Takie konfesjonały będą w katedrze i w kościołach naszej diecezji, wskazanych jako kościoły stacyjne. Tam Bóg będzie obdarzał swoją miłosierną miłością wszystkich, którzy przejdą drogę nawrócenia – mówił.
Rozpoczynający się rok to sposobność kontemplacji tajemnicy miłosierdzia, która jest źródłem radości, pokoju i pogody ducha. Kościół pragnie, by dotarło ono zarówno do tych trwających w jego wspólnocie, jak i do tych, którzy są od niego daleko.
– Oby nasze doświadczenie miłosierdzia otrzymanego od Boga przelewało się na świadczenie naszego miłosierdzia względem tych, którzy go od nas potrzebują i oczekują. Powinno się ono wyrażać zarówno w przebaczeniu krzywd, jak i w przychodzeniu braciom z pomocą w ich codziennych trudach – mówił bp Gurda.
Dlatego w każdej parafii został wybrany spośród wiernych świeckich koordynator dzieł miłosierdzia, który wraz z proboszczem i grupami charytatywnymi będzie podejmował działania na rzecz potrzebujących. Zaplanowane kalendaria tych inicjatyw koordynatorzy złożyli na ręce biskupa podczas ofiarowania.
Obok dzieł parafialnych równie ważne są te indywidualne, które powinien podejmować każdy chrześcijanin. Praktyczną podpowiedzią są tutaj znane z katechizmu uczynki miłosierdzia względem duszy i względem ciała. Warto zrobić z nich sobie powtórkę i stosować w życiu. – Każdy może dać z siebie coś, czym może ubogacić drugiego. Zarówno w sferze ducha, jak i względem ciała. Brama miłosierdzia zastała otwarta. Przechodźmy przez nią sami i zachęcajmy tych, którzy niesłusznie stracili nadzieję na Boże miłosierdzie – apelował biskup Gurda.
Oprócz siedleckiej katedry, w diecezji siedleckiej Bramy Miłosierdzia zostały otwarte w bazylikach w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i Parczewie, kolegiatach w Łukowie i Garwolinie, sanktuarium w Białej Podlaskiej oraz wybranych kościołach w Siedlcach, Dęblinie, Urszulinie, Włodawie, Radzyniu Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim. We wszystkich tych świątyniach będą działać konfesjonały miłosierdzia ze stałym dyżurem spowiedniczym. Za nawiedzenie tych kościołów w czasie trwania Roku Świętego można będzie uzyskać łaskę odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.