W Fatimie papież odmówił z wiernymi Różaniec
13 maja 2017 | 09:28 | Fatima / kg, tom, st (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
W dziesięciu językach, m.in. po polsku, prowadzono modlitwę różańcową z udziałem Franciszka w piątek 12 maja wieczorem w Fatimie. Na ogromnym placu przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej razem z papieżem modliło się kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata.
#Tv2000 +++DIRETTA sul canale 28 e in streaming su https://t.co/L91Eozy0Lc per vivere lo storico viaggio di #PapaFrancesco a #Fatima pic.twitter.com/y1b6NtU7Wo
— Tv2000.it (@TV2000it) 12 maja 2017
Spotkanie modlitewne rozpoczęło się od wjazdu Ojca Świętego przed Kaplicę Objawień, gdzie przez długą chwilę modlił się on w milczeniu, stojąc, przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Towarzyszył temu śpiew chóru, który wykonał po łacinie pieśń na rozpoczęcie. Następnie pobłogosławił on świece, które – zapalone – trzymali w rękach zebrani wierni, po czym wygłosił przemówienie po portugalsku, w którym przypomniał rolę i miejsce Maryi w Kościele oraz podkreślił znaczenie miłosierdzia Bożego, które – jak zaznaczył – jest większe od grzechu i kary za niego.
Czytaj także: Przemówienie Franciszka podczas modlitwy różańcowej w Kaplicy Objawień w Fatimie
Potem rozpoczęła się modlitwa różańcowa, podczas której odmawiano i rozważano tajemnice radosne: Zwiastowanie Matce Bożej, nawiedzenie przez nią św. Elżbiety, narodziny Pana Jezusa w Betlejem, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni i znalezienie Go tam. Modlitwy: Ojcze nasz i Zdrowaś Mario odmawiano łącznie w 10 językach, kolejno po portugalsku, arabsku, hiszpańsku, ukraińsku, włosku, koreańsku, angielsku, francusku, niemiecku i polsku. Wprowadzeniem do każdej tajemnicy było odczytanie przez portugalskiego kapłana fragmentu Ewangelii, odnoszącego się do tytułu poszczególnych tajemnic, a na zakończenie chór śpiewał stosowny hymn.
Brilliant images out of Fatima this evening as Pope leads prayer vigil #Fatima100 #PopeinFatima pic.twitter.com/ufVEXwqo2o
— Rich Raho (@RichRaho) 12 maja 2017
Franciszek zawierzył Jezusowi wszystkich, a „zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących” i wezwał: „Niech Ona, łagodna i troskliwa Matka wszystkich potrzebujących, wyjedna im błogosławieństwo Pana! Niech na każdego z wydziedziczonych i nieszczęśliwych, którym skradziono teraźniejszość, na każdego z wykluczonych i opuszczonych, którym odmawia się przyszłości, na każdą z sierot i ofiarę niesprawiedliwości, którym nie pozwala się posiadać przeszłości, zstąpi błogosławieństwo Boga wcielonego w Jezusie Chrystusie”.
Nawiązując do czytanego w czasie nabożeństwa fragmentu Księgi Liczb i słów Boga skierowanych do Mojżesza: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem” Ojciec Święty podkreślił, że błogosławieństwo to doskonale spełniło się w Dziewicy Maryi, „ponieważ żadne inne stworzenie nie widziało rozjaśnionego nad sobą oblicza Boga, tak jak Ona”.
„A my teraz możemy je kontemplować w kolejnych wydarzeniach radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych Jego życia, które możemy ponownie odczytać, odmawiając Różaniec” – powiedział papież i zwrócił uwagę, że za każdym razem, gdy odmawiamy Różaniec, w tym błogosławionym miejscu czy gdziekolwiek indziej, Ewangelia podejmuje na nowo swoją drogę w życiu każdego człowieka, rodzin, narodów i całego świata.
Franciszek przestrzegł, aby nie postrzegać Maryi jako „nieosiągalnej Pani”, której nie da się naśladować, „Świętej z obrazka”, do której uciekamy się, by tanim kosztem zyskać łaski ani jako do Maryi naszkicowanej przez subiektywne wrażliwości, które „widzą Ją jako powstrzymującą karzące ramię Boga gotowego do karania”.
?Unsere Liebe Frau des Rosenkranzes von #Fatima ?️? Bitte für uns! (?@dibanezgut) #Fatima100 #EWTN pic.twitter.com/hbZjtgutAk
— CNAdeutsch.de (@CNAdeutsch) 13 maja 2017
„Dopuszczamy się wielkiej niesprawiedliwości wobec Boga i Jego łaski, gdy twierdzimy ponad wszystko, że grzechy są karane przez Jego sąd, nie uznając – jak ukazuje Ewangelia – że są one odpuszczone przez Jego miłosierdzie!” – powiedział papież i dodał: „Musimy przedkładać miłosierdzie ponad sąd, a przecież sąd Boży zawsze będzie dokonywał się w świetle Jego miłosierdzia”.
Mówca podkreślił ponadto, że miłosierdzie Boże nie zaprzecza sprawiedliwości, ponieważ Jezus wziął na siebie skutki naszego grzechu wraz z należną karą; zachęcił, aby odłożyć na bok wszelkie formy lęku i strachu i spoglądając na Maryję, wierzyć w rewolucyjną moc czułości i miłości. „Oby każdy z nas stawał się wraz z Maryją znakiem i sakramentem miłosierdzia Boga, który zawsze przebacza, przebacza wszystko” – wezwał papież.
Na zakończenie prosił Boga, by chronił nas przed pychą serca, nie goniąc za ambicjami i korzyściami. „Jedyna możliwość wywyższenia to ta, że Twoja Matka weźmie mnie w ramiona, okryje swoim płaszczem i umieści obok Twojego serca. Niech się tak stanie” – zakończył swe przemówienie Ojciec Święty.
Po zakończeniu różańca Ojciec Święty wsiadł do papamobilu, obok kierowcy, i wolno opuścił główny plac, na którym zaraz po jego odjeździe rozpoczęła się procesja ze świecami z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Na jej czele szli kardynałowie i biskupi – portugalscy i zagraniczni – towarzyszący papieżowi w tej wizycie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.