W Gnieźnie trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha
28 kwietnia 2024 | 05:00 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Uroczystymi nieszporami o św. Wojciechu oraz wieczorną procesją z relikwiami męczennika rozpoczęły się w sobotę 27 kwietnia w Gnieźnie dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Obchody gromadzą rokrocznie pielgrzymów, duchownych i biskupów z Polski i zagranicy.
Wieczornemu nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył i kazanie wygłosił bp Jerzy Mazur z Ełku. W swoim słowie, nawiązując do najdawniejszych dziejów Polski, tak ściśle związanych z chrześcijaństwem, które umocniła męczeńska śmierć św. Wojciecha, przypomniał za św. Janem Pawłem II, że „bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Polski, która byłaby szczęśliwą ojczyzną nas wszystkich”.
„Nie pozwólmy odebrać sobie tego punktu oparcia, ośmieszać wartości chrześcijańskich i rozbijać jedności w naszej ojczyźnie. Nie pozwólmy, żeby nas upokarzano złem i kłamstwami. Nie pozwólmy, aby w naszej ojczyźnie zabijano bezbronne nienarodzone dzieci, bo naród, który zabija własne dzieci nie ma przyszłości. Szukajmy zawsze prawdy, miłości, pokoju, nadziei – wartości, które przyniósł na świat Chrystus zmartwychwstały, a Kościół je głosi. Tutaj przy grobie św. Wojciecha chce się powiedzieć: odwagi!” – wołał biskup ełcki.
Nawiązał też do misyjnej działalności św. Wojciecha, przypominając o przypadającej w tym roku 50. rocznicy posłania z archidiecezji gnieźnieńskiej pierwszych misjonarzy fidei donum.
„Tego ducha misjonarskiego, ducha św. Wojciecha, my wszyscy potrzebujemy, by w tym zsekularyzowanym świecie głosić dobrą nowinę o życiu wiecznym, by nieść Chrystusa jako jedynego Zbawiciela na peryferie i aż po krańce ziemi” – podkreślił bp Mazur.
„Dzisiaj – kontynuował – w rzeczywistości polskiej, potrzebne jest duszpasterstwo misyjne, potrzebni są duszpasterze w duchu nowej ewangelizacji, którzy mają serce i umysł misyjny. Taki kapłan, o misyjnym sercu i umyśle, nie czeka biernie na tych, którzy odeszli od Kościoła i Boga, ale wyrusza w drogę, by szukać zagubionych w wierze, wyrusza razem ze świeckimi, świadomymi swojej misji w Kościele”.
Pod koniec nabożeństwa Prymas Polski abp Wojciech Polak pobłogosławił płaszcze dla ośmiu nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha, które krzewi kult patrona w archidiecezji gnieźnieńskiej i sąsiedniej diecezji bydgoskiej. Modlitwę prowadził śpiewem Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.
Po zakończeniu nieszporów przy biciu w dzwon św. Wojciech z katedry gnieźnieńskiej wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha i relikwiami innych świętych i błogosławionych, która przeszła ulicami Gniezna do kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim, gdzie do późnych godzin nocnych trwało czuwanie przy relikwiach męczennika.
W procesji, której przewodniczył abp Tomasz Peta, metropolita Astany w Kazachstanie, uczestniczyli licznie duchowni, osoby życia konsekrowanego, mieszkańcy Gniezna i przybyli pielgrzymi. Razem z nimi szli włodarze miasta, przedstawiciele różnych bractw i zakonów, członkowie wspólnot i stowarzyszeń kościelnych, harcerze, młodzież, dzieci, delegacje z feretronami, pielgrzymi w strojach ludowych różnych części Polski.
Na zakończenie procesji, po podziękowaniach Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, głos zabrali biskupi przybyli z zagranicy.
„Bez Chrystusa nie ma Polski, nie ma Polski wolnej, nie ma Europy” – mówił kard. Dominik Duka, emerytowany arcybiskup i prymas Pragi.
„Jaka władza by nie była, Kościół zawsze będzie Kościołem. Takie przekonanie miał św. Wojciech” – przypomniał abp. Tomasz Peta z Kazachstanu, prosząc o modlitwę o pokój. Przypominał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, że najbardziej się do jego osiągnięcia przyczynimy, gdy po powrocie do domu jeszcze bardziej będziemy kochać swoich bliskich.
Bp Algirdas Jurevičius, biskup diecezji telszańskiej na Litwie przyznał, że przybył wraz z duchownymi do Gniezna, by podziękować za świadectwo św. Wojciecha i świadectwo wiary współczesnych chrześcijan, bo Europa i świat bardzo go dziś potrzebują. „Tylko razem i w jedności zwyciężymy i rozwiążemy wszystkie problemy” – mówił.
Wieczorne spotkanie na Wzgórzu Zbarskim zakończył Apel Jasnogórski i błogosławieństwo, którego uczestnikom uroczystości udzielili wszyscy obecni biskupi z przewodniczącym KEP abp. Tadeuszem Wojdą i Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele.
W niedzielę rano srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha przeniesiona zostanie na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego. W czasie Eucharystii Prymas Polski przekaże przedstawicielom młodych księgę Pisma Świętego. Zostaną również poświęcone i nałożone krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje.
Gniezno jest miejscem kultu św. Wojciecha od przeszło tysiąca lat. Ciało biskupa praskiego, po jego męczeńskiej śmierci w 997 roku, sprowadził do Gniezna i pochował w miejscowym kościele Bolesław Chrobry. W 1000 roku pielgrzymujący do grobu męczennika cesarz niemiecki Otton III ogłosił utworzenie pierwszej samodzielnej polskiej metropolii kościelnej ze stolicą w Gnieźnie, na której czele stanął brat św. Wojciecha bł. Radzym Gaudenty.
Mimo dziejowych zawieruch kult św. Wojciecha na przestrzeni dziejów nie ustał. Dokumenty wystawiane w oktawie świętowojciechowego wspomnienia przez książąt wielkopolskich wskazują, że już od XIII wieku odbywały się w Gnieźnie mniej lub bardziej uroczyste obchody. W obecnej formie uroczystości zaczęły być organizowane w XX wieku i z czasem zyskiwała na kolorycie i znaczeniu. Szczególnie pamiętane są w Gnieźnie odpusty odbywające się w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, z udziałem bł. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, wówczas jeszcze arcybiskupa krakowskiego, a później papieża Jana Pawła II. W tym roku sobotnie obchody zbiegły się z 10. rocznicą jego kanonizacji.
Dwudniowym obchodom odpustowym towarzyszy hasło „Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”, które nawiązuje do przyszłorocznych wydarzeń i rocznic: zapowiedzianego w Kościele powszechnym w 2025 roku Roku Świętego, a lokalnie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznica utworzenia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej i najstarszej na ziemiach Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.