W Grecji nie będzie rozdziału Kościoła od państwa
29 listopada 2019 | 10:33 | pb (KAI/iefimerida.gr) | Ateny Ⓒ Ⓟ
Grecki parlament odrzucił poprawki do konstytucji, które wprowadzały rozdział prawosławnego Kościoła Grecji od państwa. Ma on w tym kraju status Kościoła państwowego. Prezydent i ministrowie są zaprzysięgani przez arcybiskupa ateńskiego i całej Grecji. Duchowni są tam opłacani z budżetu państwa.
Z inicjatywą rozdziału Kościoła od państwa wystąpił w 2018 r. ówczesny lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa. Jednak w głosowaniu parlamentarnym na początku br. nie uzyskała ona konstytucyjnej większości 180 głosów.
Po wyborach w lipcu władzę przejęła konserwatywna Nowa Demokracja, która podjęła propozycję poprzedników. Mimo to w kolejnym głosowaniu, które odbyło się pod koniec listopada, żadna z czterech poprawek nt. stosunków Kościół-państwo nie uzyskała wymaganych dwóch trzecich głosów.
Grecja, której ponad 95 proc. mieszkańców wyznaje prawosławie, jest jedynym prawosławnym krajem członkowskim UE, w którym nie było rozdziału Kościoła od państwa, prawosławie zaś uznane jest za wyznanie państwowe i z tego tytułu korzysta ze szczególnego wsparcia ze strony władz. Nowe porozumienie miało położyć kres tego rodzaju praktykom i zrównać formalnie wszystkie istniejące i działające w tym kraju związki wyznaniowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.