W grudniu Świąteczna Zbiórka Żywności dla potrzebujących
24 listopada 2010 | 17:26 | lk / sz Ⓒ Ⓟ
Aż 2,5 tys. sklepów w całej Polsce weźmie udział w dniach 3-5 grudnia w organizowanej już po raz czternasty Świątecznej Zbiórce Żywności. Akcję wsparcia ubogich i potrzebujących tradycyjnie organizują Banki Żywności przy wsparciu ponad 40 tys. wolontariuszy. W ub. roku zebrano w ten sposób prawie 600 ton produktów.
W tym roku Świąteczna Zbiórka Żywności zorganizowana zostanie w ponad 2,5 tys. placówek handlowych w całej Polsce. Klienci będą mogli kupić w sklepach m.in. ryż, konserwy, olej, makaron czy słodycze, które zostaną przekazane najbiedniejszym rodzinom i osobom. W zbiórce może wziąć udział każdy, kto podczas zakupów w dniach 3-5 grudnia przekaże wolontariuszowi w sklepie choćby jeden z takich produktów. Zbiórka odbędzie się także na 15 Polskich Rynkach Hurtowych.
W akcję zaangażowanych jest 27 Banków Żywności i 40 tys. wolontariuszy. Banki Żywności docierają z pomocą do 3 tys. stowarzyszeń i fundacji, które pomagają osobom potrzebującym. W ramach pomocy żywnościowej przygotowywane są posiłki i paczki.
Ruszyła już ponadto Internetowa Zbiórka Żywności na stronie www.bankizywnosci.pl. Można też pomóc w pokryciu kosztów transportu i przechowywania żywności, wysyłając SMS o treści WSPIERAM na numer 7272 (koszt 2,44 zł z VAT). Obydwie akcje potrwają do 31 grudnia.
W ub. roku Polacy przekazali potrzebującym 589 ton żywności. Z kolei we Francji w ramach tej samej akcji zebrano aż 10 tys. ton, a w Portugalii blisko 2,5 ton. – Ciężarówki wypełnione produktami robią wrażenie, ale zbiórka nie osiągnęła jeszcze w naszym kraju charakteru powszechnej przedświątecznej akcji, tak jak np. we Francji – uważa Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
„Chcemy, aby przedświątecznej zbiórce także towarzyszyła rodzinna atmosfera i aby na żadnym stole w polskich rodzinach nie zabrakło żywności. Liczymy, że do akcji włączać się będzie coraz więcej naszych rodaków” – dodał Borowski.
Zdaniem Borowskiego, popularyzacja akcji jest potrzebna, gdyż wciąż wiedza o ubóstwie i niedożywieniu części społeczeństwa jest wśród Polaków niewielka. – Część Polaków bardzo chętnie bierze udział w akcji, ale duża jest też grupa, według której podstawy bytowe powinno potrzebującym zapewnić państwo – tłumaczy.
Według danych GUS w Polsce w 2009 r. 5,7 proc. (ok. 2 mln) społeczeństwa żyło w skrajnym ubóstwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.