Drukuj Powrót do artykułu

W Hiszpanii rośnie liczba ateistów

13 lutego 2018 | 10:34 | Madryt / (KAI/RV) / mip Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay.com

Blisko 70 proc. Hiszpanów uważa się za katolików, ale prawie taki sam odsetek wiernych nie chodzi na Mszę. Rośnie też liczba zdeklarowanych ateistów – wynika z danych, które jak co roku ogłosił hiszpański Ośrodek Badań Socjologicznych (CIS).

Dane, udostępnione obecnie, świadczą o tym, że w kraju tym spada liczba katolików: 68,5 proc. ankietowanych twierdzi, że są katolikami – jest to o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei blisko 3 proc. należy do innych wyznań religijnych. Z drugiej strony aż 69 proc. wierzących przyznaje, że nie uczęszcza na Mszę ani na inne obrzędy religijne. Regularnie w niedzielnej liturgii uczestniczy niewiele ponad 14 proc. badanych, a ok. 2 proc. robi to kilka razy w tygodniu.

Rośnie za to liczba niewierzących i ateistów. Według danych CIS stanowią oni obecnie łącznie 26,4 proc. ankietowanych, czyli o 1,2 proc. więcej niż przed rokiem. Co czwarta osoba deklaruje, że jest ateistą.

Czytaj także: Karnawał alternatywny 

Jeśli chodzi o sympatie polityczne, to 94 proc. głosujących na prawicową Partię Ludową (PP) uważa się za katolików. W przypadku socjalistów (PSOE) katolicy stanowią 77 proc.  sympatyków, natomiast blisko 75 proc. to zwolennicy tzw. partii pomarańczowej, czyli Ciudadanos. Wśród głosujących na populistyczną i lewicową partię Unidos Podemos 34 proc. to katolicy, natomiast niewierzący i ateiści – 54 proc.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 lutego 2018 12:13

Filadelfia: duchownym nie wolno błogosławić związków homoseksualnych

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.