Drukuj Powrót do artykułu

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

01 marca 2013 | 09:29 | kos / br Ⓒ Ⓟ

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji bp Józef Guzdek będzie przewodniczył Mszy św. w warszawskiej katedrze polowej o godz. 10.30 w intencji członków podziemia niepodległościowego.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w 2011 r. przez parlament "w hołdzie «Żołnierzom Wyklętym» – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Inicjatorami obchodów są ordynariat polowy, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Warszawski Okręg WIN.

W sobotę, 2 marca o godz. 18.00 również w katedrze polowej odprawiona zostanie Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po Mszy pamięć o „żołnierzach wyklętych” uczczona zostanie koncertem galowym "Polska była, jest i będzie!" w wykonaniu Wiesława Ochmana, Dagmary Miller i Kariny Skrzeszewskiej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera pod batutą Bartosza Żurakowskiego. Organizatorami obchodów są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich, Federacje Organizacji Niepodległościowych, Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych. Patronat honorowy nad koncertem objął biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

W Krakowie główne obchody Święta „żołnierzy wyklętych” rozpoczną się o godz. 11.00 na pl. Inwalidów pod siedzibą aresztu UB. O godz. 16.00 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji walczących o wolną Polskę, następnie z Rynku Głównego ulicami Szewską, Podwalem, Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód z wizerunkami Żołnierzy podziemia niepodległościowego. Towarzyszyć im będą Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompania Honorowa Wojska Polskiego i Orkiestra Wojskowa oraz mieszkańcy Krakowa. Tego dnia, na Rynku Głównym umieszczony zostanie telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych.

W Katowicach, w południe pamięć o „żołnierzach wyklętych” uczczą wierni diecezji polowej udziałem we Mszy św. w kościele pw. św. Kazimierza. Homilię wygłosi ks. ppłk Jerzy St. Niedzielski, proboszcz parafii garnizonowej. W południe Eucharystia sprawowana będzie również w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Mszę św. poprzedzi koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. Po zakończonej Eucharystii, na placu Mariackim odczytany zostanie Apel Poległych przed Kościołem Mariackim, a następnie otwarta zostanie wystawa "Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie Styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej". Patronat honorowy objęli m. in. : Wojewoda Śląski i Marszałek Województwa Śląskiego.

W kościele garnizonowym w Radomiu, 1 marca o godzinie 12.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji zmarłych i żyjących żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamówiona przez Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Radom.

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają na przegląd filmów dokumentalnych poświęconych polskiemu podziemiu niepodległościowemu, przygotowanych przez Ośrodek Telewizji Polskiej w Lublinie i Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Podczas przeglądu zaprezentowane zostaną filmy: „Zaporczycy”, „Uskok” i „Ostatni”. Przegląd rozpocznie się 1 marca o godz. 16.30 w siedzibie Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu przy ul. Kusocińskiego 13.

W Siedlcach 1 marca w kościele garnizonowym Mszę św. o godz. 10 odprawi kapelan garnizonu, ks. płk. Andrzej Dziwulski. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przemaszerują w asyście Orkiestry Wojskowej na Skwer Wileński pod pomnik V i VI Brygady Wileńskiej AK. W Miejskim Ośrodku Kultury wygłoszony zostanie wykład dr. Leszka Żebrowskiego "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku". W Muzeum Regionalnym odbędzie się prelekcja dr. Wiesława Charczuka „Działalność zbrojna żołnierzy wyklętych" wobec władzy komunistycznej na terenie powiatu siedleckiego w latach 1944-1956”.

W ramach obchodów w Szczecinie liczącą kilometr długości biało-czerwoną flagę nieść będą uczestnicy Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względu na rozmiary flagę szyto w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Całość zszywało sześć osób przez pięć godzin. Materiał na flagę nawinięty był na ośmiu belach, na każdej z nich było 250 metrów tkaniny.

– Flaga jest hołdem dla bohaterów, którzy po 1945 r. walczyli o wolną Polskę – powiedział jeden z uczestników akcji, Bartłomiej Ilcewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Pomysł uszycia flagi dla żołnierzy wyklętych powstał wśród młodych ludzi z "Civitas Christiana" – dodał. Flaga zostanie przeniesiona z placu Grunwaldzkiego, gdzie odbędzie się apel poległych, do szczecińskiej katedry. Zostanie tam odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych.

W Zamościu obchody rozpoczną się o godz. 10 Mszą św. w kościele pw. św. Jana Bożego. Liturgii przewodniczyć będzie kapelan wojskowy, ks. Bogusław Romankiewicz. Następnie, pod tablicą upamiętniającą Armię Krajową oraz Żołnierzy Wyklętych, zostaną złożone kwiaty. Później w Klubie Batalionowym w części artystycznej wystąpią uczniowie zamojskich szkół, wręczone zostaną również odznaczenia. Uroczystości organizują: zamojski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, 3 Batalion Zmechanizowany, Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych w Zamościu, Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Smart School” w Zamościu, Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kaczórkach.

W niedzielę, 3 marca o godz. 12, w kościele garnizonowym w Łodzi odbędzie się koncert patriotyczny „Tak nam dopomóż Bóg” w wykonaniu zespołu złożonego z żołnierzy rezerwy „Rota”, poświęcony pamięci „żołnierzy wyklętych”.

Mianem „żołnierzy wyklętych” określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku. Pierwszy marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla „żołnierzy wyklętych”, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

W hołdzie „żołnierzom wyklętym”

01 marca 2011 | 13:21 | kos / ju. Ⓒ Ⓟ

Jesteśmy winni pamięć „żołnierzom wyklętym”, bo przez wiele dziesiątków lat, mimo ich bohaterstwa, nie można było im oddawać czci, w przestrzeni publicznej pamięć o nich nie istniała – przypomniał prof. Andrzej Kunert.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wziął udział w uroczystościach upamiętniających „żołnierzy wyklętych” w katedrze polowej Wojska Polskiego. Eucharystię poprzedziło odsłonięcie tablicy ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego lat 1944-56.

Mianem „żołnierzy wyklętych” określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Dziś po raz pierwszy jako święto państwowe obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o „żołnierzach wyklętych”.

Na początku Eucharystii odsłonięta została tablica upamiętniająca „żołnierzy wyklętych”, podziemia antykomunistycznego lat 1944-56. Tablicę odsłonił prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ufundowała tablicę. Akt poświęcenia dokonali o. Eustachy Rakoczy i ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan kombatantów w ordynariacie polowym WP.

– Dochowaliście wierności Bogu, honorowi i Ojczyźnie – mówił w homilii o. Eustachy Rakoczy, kapelan środowisk Armii Krajowej. Podkreślił, że pamięć o „żołnierzach wyklętych” przez lata była zakłamywana, a członkowie grup konspiracyjnych uznawani byli za „wrogów narodu”. – Pełni marzeń, ideałów oddawali Ojczyźnie to co najcenniejsze, swoje życie. Oni wiedzieli na czym polega prawdziwa wolność i prawdziwa służba – podkreślił.

Przypomniał postać ppłk Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia organizacji „Wolność i Niezawisłość” (WiN), którego wraz z siedmioma członkami zarządu stracono 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu. – Pułkownik Ciepliński na dzień przed śmiercią połknął medalik z Matką Bożą, jaki udało mu się ukrywać pomimo licznych rewizji. To był jego wiatyk, z nim przeszedł na drugą stronę życia. Wiara była dopełnieniem patriotyzmu a patriotyzm był podstawą jego wiary – powiedział o. Rakoczy.

W Mszy św. uczestniczyły liczne poczty sztandarowe organizacji związanych ze środowiskami „żołnierzy wyklętych”, młodzież ze szkół noszących imię jednostek wojskowych Armii Krajowej. Obecny był Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz przedstawiciele MON.

– Jesteśmy winni pamięć „żołnierzom wyklętym”, bo przez wiele dziesiątków lat, mimo ich bohaterstwa, nie można było im oddawać czci. Wyjątkiem były kościoły, ale w przestrzeni publicznej pamięć o nich nie istniała – powiedział KAI .

Podkreślił, że „’żołnierze wyklęci’ przechowywali ten katalog wartości i postawy ideowe, które kształtowały się w II Rzeczpospolitej, a które zdały egzamin w latach II wojny światowej, konspiracji, okresie powstania warszawskiego. – Żołnierze II konspiracji, bo tak ich też nazywano, chcieli przenieść te idee patriotyczne w rzeczywistość zupełnie nową, Polski ludowej, obcego, narzuconego nam siłą ustroju – powiedział.

Prof. Kunert dodał, że cieszy go fakt, iż dzień 1 marca wpisano do kalendarza jako dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych. – Skoro 27 września obchodzony jest dzień Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, to dobrze, że 1 marca kultywujemy dzień pamięci o „żołnierzach wyklętych”, tego dalszego ciągu konspiracji – podkreślił.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zdradził, że w porozumieniu z prezydentem i władzami samorządowymi Wrocławia na Cmentarzu Osobowickim uporządkowana i odnowiona zostanie oryginalna kwatera, w której spoczywają ciała członków organizacji WiN, straconych przez aparat komunistyczny Polski Ludowej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony w tym roku „w hołdzie 'Żołnierzom Wyklętym’ – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla „żołnierzy wyklętych”, tego dnia w 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.