W jakim kraju katolicy najczęściej chodzą na Mszę świętą?
01 lutego 2023 | 17:26 | tom (KAI) | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Nigdzie odsetek wyznawców Kościoła katolickiego na Mszach św. nie jest tak wysoki jak w Nigerii. Tak wynika z nowego badania opublikowanego przez Center for Applied Research in the Apostolate (CARA) na katolickim Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie. Na podstawie danych opublikowanych przez „World Values Survey Association” zbadano 36 krajów świata, gdzie dominują katolicy.
Według badania, ponad dziewięciu na dziesięciu katolików w zachodnioafrykańskim kraju (94 procent) chodzi do kościoła raz lub więcej w tygodniu. Na drugim miejscu jest Kenia z wynikiem ponad siedmiu na dziesięciu (73 procent). W Libanie prawie 70 procent katolików twierdzi, że regularnie uczestniczy w nabożeństwach. Wysoka frekwencja w Nigerii jest niezwykła, zdaniem autorów badania, ponieważ w tym zachodnioafrykańskim kraju, co raz powtarzają się ataki na kościoły katolickie.
Ogólnie rzecz biorąc, liczby te nie są zbyt optymistyczne z punktu widzenia Kościoła katolickiego. W 29 z 36 badanych krajów mniej niż połowa respondentów stwierdziła, że regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Ponieważ zebrane dane opierają się na sondażach, autorzy badania zakładają, że liczba praktykujących regularnie jest w rzeczywistości niższa.
Na Filipinach (56 proc.), w Kolumbii (54 proc.), a także w Polsce, według danych, nieco ponad połowa katolików twierdzi, że uczestniczy w nabożeństwie przynajmniej raz w tygodniu. Na Słowacji jest to 40 procent, we Włoszech 34 procent, a w Hiszpanii i Chorwacji 27 procent. Wyraźnie w tyle pozostają między innymi Argentyna (21 procent) i Portugalia (20 procent), Austria z 17 procentami, Litwa z 16 procentami i Niemcy z 14 procentami. Według badania, najmniej regularnie praktykujących wśród katolików jest w Brazylii, Francji (8 proc.) i Holandii (7 proc.). Brak jest danych z wielu innych krajów, w tym USA.
W konkluzji autorzy badania zawracają uwagę, że po zbadaniu 36 krajów widać, że katolicyzm jest bardziej żywy w krajach rozwijających się, podczas gdy kurczy się w krajach rozwiniętych.
CARA jest krajowym, niedochodowym centrum badawczym katolickiej nauki społecznej, afiliowanym przy Uniwersytecie Georgetown. Istnieje od 1965 roku. Z kolei „World Values Survey Association” to projekt naukowy o zasięgu globalnym, którego głównym przedmiotem zainteresowania są wartości i przekonania mieszkańców poszczególnych krajów, uwzględniające zmiany zachodzące w czasie i wpływ, jaki wywierają na życie społeczne i polityczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.