W Kielcach trwają obchody Święta Flagi
02 maja 2022 | 15:56 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Msza św. u kapucynów i złożenie wiązanek przy pomniku powstańców listopadowych, capstrzyk i oficjalne uroczystości na Rynku złożyły się na obchody Dnia Święta Flagi Rzeczypospolitej.
Rozpoczęła je Msza św. w kościele św. Franciszka w Kielcach. W homilii podczas dzisiejszej Eucharystii o. Robert Krawiec prosił o modlitwę w intencji ojczyzny, mówił o wpływie barw narodowych, języka, modlitwy na przetrwanie narodu, na jego tożsamość.
– Ojczyzna jest w nas, jeśli żyjemy uczciwie i dobrze – mówił, zachęcając do modlitwy w jej intencji. – Tak robili nasi przodkowie, kiedy znajdowali się w trudnych momentach, w czasie zaborów, okupacji, powstań. To wiara w Boga była miejscem przetrwania naszej ojczyzny – podkreślił. – Kiedy nie mieliśmy struktur państwowych przez tak wiele lat, to przecież wiara w Boga, uczenie modlitw w języku polskim pomogło trwać i podźwignąć się – zaznaczył.
Zwrócił także uwagę na formację w określonym duchu, nawiązując do polskiej historii, „wielkiej, trudnej, pięknej”, zachęcał aby „żyć i być zakorzenionym w duchu minionych wieków, byśmy myśleli nie tylko po katolicku, ale i po polsku”.
Po Mszy św. uczestnicy udali się pod znajdującą się przy wejściu do kościoła tablicę, upamiętniającą ustanowienie bieli i czerwieni barwami narodowymi. Tam odmówili modlitwę za ojczyznę, złożyli kwiaty i odśpiewali hymn państwowy. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego reprezentował jego prezes Leszek Bukowski.
Z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej złożone zostały także kwiaty przed pomnikiem poświęconym uczestnikom Powstania Listopadowego (róg ulic Zagórskiej i Tarnowskiej w Kielcach). Ceremonia ta była okazją do oddania hołdu parlamentarzystom Sejmu Królestwa Polskiego, którzy w 1831 r. ustanowili polskie barwy narodowe.
Z kolei na kieleckim Rynku od godz. 12.00 odbywają się oficjalne uroczystości z okazji Dnia Flagi RP. Uroczyście wciągnięto ją na masz w asyście pocztu flagowego z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.
W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, miejskich instytucji oraz służb mundurowych. Wojewoda Zbigniew Koniusz powiedział, że „sama flaga bez kontekstu historycznego niewiele by znaczyła”. – Biel i czerwień muszą być połączone, rozdzielenie tych barw niesie opłakane skutki – stwierdził.
Ponadto można było m.in. obejrzeć pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Technikum Zawodowego im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
O godz. 21.00 na Rynku zaplanowano uroczysty capstrzyk. Flaga zostanie wówczas opuszczona.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.