W kieleckim Dworku Laszczyków na ekspozycji wielkopostne i świąteczne klimaty
20 lutego 2024 | 19:32 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Wszystkiego miłego od Boga dobrego – Alleluja. Wielki Tydzień i Wielkanoc w zwyczaju i sztuce ludowej”, to tytuł wystawy, która jest już dostępna w Dworku Laszczyków w Kielcach i za pomocą kilkuset eksponatów i aranżacji wprowadza zwiedzających w czas Wielkiego Postu, przygotowujący do Wielkanocy.
Wystawę przygotował zespół Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.
Celem wydarzenia jest zainteresowanie i zapoznanie uczestników z coraz rzadziej praktykowanymi obrzędami i zwyczajami Wielkiego Tygodnia, od Niedzieli Palmowej, przez Wielki Tydzień, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Wielkiej Soboty – do Niedzieli Zmartwychwstania i Dyngusa – czyli do świątecznego Poniedziałku. Prezentowany jest szeroki wybór obrazów, rzeź, ceramiki autorstwa lokalnych artystów ludowych oraz m.in. krzyży, w różnych rozmiarach, w tym dużych kapliczek słupowych.
Poszczególne pomieszczenia dawnego dworu (dzisiaj siedziby Muzeum Wsi Kieleckiej) zostały przyporządkowane poszczególnym dniom Wielkiego Tygodnia.
Wystawę otwiera Niedziela Palmowa. W centralnym miejscu pierwszego pomieszczenia, na tle czerwonej materii postawiono okazałą rzeźbę Chrystusa na osiołku, autorstwa Andrzeja Kozłowskiego, w dekoracji palm z regionu kieleckiego i obrazów na papierze pakowym Marianny Wiśnios o tematyce Niedzieli Palmowej. Uzupełnienie stanowią materiały informacyjne i przysłowia rolniczo-pogodowe związane z Palmową.
W Wielki Czwartek w kościołach urządzano ciemnice, a na znak żałoby w kościołach milkły dzwony, co nazywano „zawiązywaniem”. Ich dźwięk zastępowały kołatki, trajkotki lub tzw. „tarapotki”. „Zawiązany” dzwon i kołatki, obrazy, rzeźba i ceramika o tematyce Ostatniej Wieczerzy i Ogrójca zajmą część ekspozycji. Tło stanowi fioletowa materia.
Wielki Piątek to dzień największej żałoby, zasłoniętych fioletowym kirem wizerunków Chrystusa, ogołoconych z kwiatów i obrusów ołtarzy, przejmującej liturgii wielkopiątkowej z Drogą Krzyżową. Wielki Piątek to także czas gotowania i malowania jaj. Zostały pokazane krzyże w różnych rozmiarach, obrazy Ukrzyżowania i MB Boleściwej.
Główny motyw wielkosobotniej prezentacji stanowi pokaz „chłopskiego święconego”, z odpowiednimi rekwizytami, z kolekcją kobiałek, koszyczków do święcenia, blach do pieczenia bab, form do zajączków, makutry itp.
Do wielkanocnego świętowania nawiązują figury Chrystusa Zmartwychwstałego, w tym barokowa, pokaz świątecznego stołu, pocztówki wielkanocne, baranki w gablotach i kolekcja pisanek oraz eksponaty dyngusowe: sikawki, cebrzyki.
Wystawa będzie dostępna do 21 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.