W Kijowie wyświęcono nowego biskupa greckokatolickiego
23 grudnia 2022 | 10:16 | kg (KAI/RISU) | Kijów Ⓒ Ⓟ
W patriarszym soborze katedralnym Zmartwychwstania Chrystusowego w Kijowie odbyła się 22 grudnia chirotonia (sakra) nowego biskupa pomocniczego greckokatolickiego egzarchatu donieckiego Maksyma Riabuchy. Głównym konsekratorem był arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk, a współkonsekratorami byli egzarcha doniecki bp Stepan Meniok i biskup pomocniczy archieparchii kijowskiej Josyf Milan. Na uroczystość przybyli do katedry biskupi i księża ze wszystkich stron Ukrainy.
Na początku obrzędu elekt trzykrotnie złożył Wyznanie Wiary, po czym rozpoczęła się właściwa ceremonia, a po jej zakończeniu nowego hierarchę ubrano w szaty biskupie a abp Szewczuk wręczył mu pastorał jako symbol jego władzy w Kościele.
W kazaniu główny celebrans wymienił trzy główne misje biskupa Chrystusowego: „Niezwyciężone światło ma trzy właściwości: nieść, błogosławić i wypuszczać je”. I w tym kontekście skupił się na trzech wymiarach, do jakich jest powołany biskup: oświecać lud Boży, głosić Ewangelię Chrystusową i kierować wspólnotą kościelną.
Zwracając się bezpośrednio do nowo wyświęconego zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) powiedział: „Drogi władyko Maksymie, dziś Duch Święty namaszcza cię, abyś tam, gdzie jest największy ból i największa ciemność, niósł słowo Dobrej Nowiny Ewangelii Chrystusowej, abyś lał balsam uświęcenia na rany tych ludzi, którzy cierpią dziś z powodu braku wszystkiego”. Mówca wezwał bp. Maksyma, aby „obdarzał tych ludzi nadzieją, głosił im słowo Boskiej Ewangelii Chrystusowej i jej nadziei, aby był nosicielem tej siły”.
Nawiązując do bieżącej sytuacji w kraju arcybiskup wskazał, że „dziś w twoim egzarchacie dwaj nasi mężni ojcowie: Iwan i Bohdan, stali się więźniami okupantów rosyjskich”, dodając, że nowy biskup ma im „głosić i nieść radosną nowinę o wyzwoleniu a wraz z nimi wszystkim wiernym na tymczasowo okupowanych obszarach, którzy czekają, aby to wyzwolenie, o którym słyszymy dzisiaj, stało się ich rzeczywistością”. „To On posyła cię do ogłaszania roku Łaski Bożej” – powiedział zwierzchnik UKGK. Życzył nowemu biskupowi, aby był to także „rok zwycięstwa światła Chrystusowego nad ciemnościami, pokoju nad wojną, radości nad smutkiem, siły Bożej nad niemocą i nicością człowieka”.
Dr Karłowicz: dlaczego na polskich uniwersytetach nie ma ośrodków badających dorobek Wojtyły?
Pod koniec liturgii nowo konsekrowanego hierarchę pozdrowili nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas i egzarcha doniecki bp S. Meniok. Ten drugi wyraził radość, że wreszcie doczekał się biskupa pomocniczego, dodając jednocześnie, iż nie jest on kimś nowym dla Wschodu kraju. Wykonywał tam „wielką i piękną pracę ze studentami, poza tym jeździł na obozy, gotował kaszę w kotłach, świetnie zna go młodzież ze Wschodu”. Mówca wyraził nadzieję, że twórcza praca nowego biskupa z młodymi ludźmi znajdzie nowy bodziec w tej części Ukrainy.
Biskupa Riabuchę jako drugiego salezjanina obdarzonego tą godnością w dziejach UKGK pozdrowił ks. prof. Roberto Cofele, który również list gratulacyjny od rektora Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie.
Na zakończenie uroczystości nowy biskup podziękował wszystkim uczestnikom tego wydarzenia, całemu Kościołowi, szczególnie swym konsekratorom, a także tym, którzy wzięli w nim udział za pośrednictwem transmisji przez „Żywą Telewizję” i tym, którzy wspierają go swymi modlitwami. „Niech Bóg hojnie błogosławi nas wszystkich!” – zakończył swą wypowiedź bp Riabucha.
Maksym Riabucha urodził się 18 maja 1980 we Lwowie. W 1998 wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego i po wstępnej formacji uzupełnił studia filozoficzne i teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Kształcił się również w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w Akademii Międzyregionalnej w Kijowie oraz uzyskał stopień magistra administracji szkolnej na Politechnice Lwowskiej i magistra pedagogiki społecznej na Narodowym Uniwersytecie Zakarpacia w Użhorodzie. 4 sierpnia 2007 przyjął święcenia kapłańskie.
Pełnił potem różne funkcje w Kościele i w swym zgromadzeniu zakonnym, był m.in. dyrektorem szkoły katechetycznej przy parafii Opieki Najświętszej Matki Bożej we Lwowie, oratorium salezjańskiego w Winnikach, wspólnoty w Dniprze, administratorem parafii św. Jana Chryzostoma w Kijowie, odpowiedzialnym za duszpasterstwo akademickie w archieparchii kijowskiej, współpracownikiem nuncjatury w stolicy, wykładał w wyższym greckokatolickim seminarium duchownym w Kijowie i wikariuszem przełożonego ukraińskiej wiceprowincji salezjanów.
19 września br. Franciszek potwierdził jego wybór na biskupa pomocniczego egzarchatu donieckiego, dokonany wcześniej przez Synod Biskupów UKGK.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.