W Kołobrzegu rozpoczęła działalność Katolicka Poradnia Rodzinna „Na Skale”
25 czerwca 2020 | 10:54 | wm / hsz | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
W czerwcu rozpoczęła działalność Kołobrzeska Katolicka Poradnia Rodzinna “Na Skale”, której siedziba mieści się w salce św. Józefa przy bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej hasło brzmi: „Chrześcijanin nigdy nie jest sam”. Czynna jest w poniedziałki i środy od godz. 16 do 18.
Poradnia miała rozpocząć funkcjonowanie w kwietniu, ze względu na pandemię termin został przesunięty i obecnie z zachowaniem wymaganych środków ostrożności przyjmuje pierwszych potrzebujących.
Nasza poradnia powstała w bardzo istotnym czasie, ponieważ po długim okresie epidemii mnóstwo ludzi jest zmęczonych, zagubionych, którzy potrzebują różnego rodzaju wsparcia m.in także psychicznego – zauważył proboszcz konkatedry ks. dr Andrzej Pawłowski.
Założeniem poradni jest pomoc obejmująca osoby dorosłe a także młodzież. Porady i pomoc udzielane są w zakresie wspierania rodzin i osób samotnych, przeżywających trudności osobiste, rodzinne i zawodowe. Mogą się zgłaszać ludzie przechodzący kryzysy małżeńskie, osoby uzależnione oraz ich rodziny, małżeństwa z problemami niepłodności, w razie potrzeby zapewniona jest także opieka duszpasterska.
Jedną z koordynatorek poradni jest Gabriela Wojtczak – absolwentka wydz. Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, wydz. Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Bydgoszczy, ukończyła m.in podyplomową teologię. Jest specjalistą terapii uzależnień. Zawodowo pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Jest mężatką od 28 lat, mamą trojga dzieci, jeden z synów niedawno został kapłanem. Z zamiłowania jest taterniczką, żeglarką, podróżniczką i poetką.
Zawsze chciałam pomagać ludziom. Wiele mi Pan Bóg ofiarował, dlatego ja też chcę innym pomóc. Jest wiele osób, które wspierają naszą działalność np. prawnicy, pedagodzy, pielęgniarka, terapeuta zajęciowy s. zakonna, jest także mama po stracie dziecka. W pracy chcę się wspierać także tymi osobami – powiedziała Gabriela Wojtczak, która pomaga składać wnioski urzędowe, wypełnia dokumenty.
Koordynatorka podkreśla, że obecnie do poradni zgłaszają się osoby po próbach samobójczych. W rodzinach przeważają przemoc psychiczna i rozwody. Tam gdzie rodzice się rozwodzili pojawiają się dzieci, które są dziećmi i które są w ciąży. Trzeba im szukać dachu nad głową. Są także osoby z majętnych domów, w których wszystko jest tylko nie ma miłości. A także uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Obecnie ten problem przeważa u kobiet – mówi Gabriela Wojtczak, podkreślając, że w jej rodzinie jest wszystko na swoim miejscu, dlatego może pomagać innym.
Gdyby w mojej rodzinie był bałagan to nie byłoby to w porządku. Każdy człowiek się gubi ale powstaje dzięki wsparciu Boga. Ja codziennie jestem na Mszy św. – podkreśla terapeutka i mówi, że ten punkt jest miejscem, do którego każdy może przyjść, czy to osoba wierząca czy nie wierząca. Nie wyjdzie stad bez wsparcia. Tu zawsze pomożemy i podprowadzimy do Jezusa – miłością.
Obok Gabrieli Wojtczak w poradni pracują także charytatywnie dwie panie – doradcy rodzinni. Osoby, które chciałyby włączyć się do pomocy także mogą się zgłosić.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.