W Kościele greckokatolickim rozpoczyna się wizyta duszpasterska
21 stycznia 2013 | 17:36 | pab Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z tradycją, po Jordanie, czyli uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele greckokatolickim rozpoczyna się wizyta duszpasterska, nazywana potocznie kolędą. Do błogosławieństwa domów kapłani używają wody poświęconej podczas nabożeństwa jordańskiego. – To bardzo ważne spotkania – mówi KAI abp Jan Martyniak.
Poświęcenie poprzedza okolicznościowy Kondak – modlitwa śpiewana, która przypomina przyjście na świat i objawienie się Zbawiciela.
Liczbę praktykujących grekokatolików w Polsce szacuje się na ok. 50 tysięcy. Skupieni są w dwóch diecezjach: archieparchii przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i eparchii wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Parafie nie są duże, liczą od kilkudziesięciu do kilkuset wiernych. Do jednej na ogół należy kilka miejscowości, dlatego kapłani na coniedzielne nabożeństwa muszą pokonywać spore odległości. Podobnie jest z wizytą duszpasterską. Jak mówi KAI abp Jan Martyniak, te spotkania są jednak bardzo ważne, zwłaszcza dla osób starszych i samotnych.
Kościół greckokatolicki istnieje w łączności z papieżem i uznaje jego prymat. Posługuje się natomiast własną liturgią i kalendarzem juliańskim, a nie gregoriańskim, jak Kościół rzymskokatolicki. Wierni obu tych obrządków mogą uczestniczyć nawzajem w swoich nabożeństwach i ważnie przyjmować Komunię świętą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.