W Libanie zmarł szejk szyitów Abdul Amir Qabalan
07 września 2021 | 12:00 | ts, kg (KAI) | Bejrut Ⓒ Ⓟ
W wieku 85 lat zmarł 4 września po długiej i ciężkiej chorobie szejk Abdul Amir Qabalan – przewodniczący Najwyższej Islamskiej Rady Szyickiej w Libanie. Prezydent kraju Michel Aoun określił go jako „rzecznika zgody, solidarności i jedności”, poinformowały miejscowe media. Również patriarcha maronicki kardynał Bechara Butros Rai wyraził uznanie dla szejka za jego wkład na rzecz „współistnienia i jedności”. Z kolei przewodniczący Parlamentu Nabih Berri wyraził żal wszystkich Libańczyków, a muzułmanów w szczególności, z powodu zgonu duchowego przywódcy szyitów libańskich.
Abdul Amir Qabalan urodził się w 1936 roku w Majis al-Dżabal – miejscowości wchodzącej w skład miasta Dżabal Amel w południowym Libanie. Jest ono znane wśród miejscowych wyznawców islamu ze swych kolegiów religijnych i wykładających w nich uczonych, wśród których byli ojciec i dziadek zmarłego, szejkowie Muhammad Ali i Musa Qabalanowie, cieszący się sławą wybitnych ludzi nauki i polityki.
On sam kształcił się w zakresie religii i literatury najpierw w swych stronach rodzinnych, następnie w Bejrucie, a wreszcie w Nadżafie w Iraku. To przede wszystkim tam zdobył podstawy wiedzy w takich dziedzinach jak gramatyka arabska, logika, religia i prawo. Szybko zyskał też szacunek i autorytet wśród swych kolegów i wykładowców irackich, libańskich, pakistańskich i z innych krajów z powodu swych zdolności, inteligencji i roztropności. Po kilkunastu latach, spędzonych w Iraku, w 1963 wrócił do Libanu. Osiadł w mieście Burdż al-Baradżneh i tam rozpoczął rozległą działalność religijną i społeczną. Założył tam m.in. szkołę islamską i przychodnię lekarską koło meczetu, którego był imamem niemal do ostatnich dni swego życia. W 1974 został muftim, a w 2000 stanął na czele Najwyższej Islamskiej Rady Szyickiej w Libanie. Obecnie, po jego zgonie, tymczasowy rząd tego kraju ogłosił dwudniową żałobę państwową.
W kraju, ogarniętym od wielu lat kryzysem politycznym i społecznym, Qabalan wielokrotnie opowiadał się za nowym systemem politycznym w kraju i za zrewidowaniem lub uzupełnieniem porozumienia z Taifu, podpisanego w 1989, kończącego wojnę domową. Jego zdaniem wielkie eksplozje w porcie w Bejrucie 4 sierpnia 2020, które zabiły prawie 200 osób i zniszczyły libańską stolicę, były „dowodem na porażkę obecnego systemu”. Jednocześnie sprzeciwiał się propagowanej przez patriarchę B. Raia koncepcji neutralności Libanu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.