W Lipsku uczczono patronkę teściowych
14 lipca 2019 | 06:08 | ks.kz / hsz | Lipsk Ⓒ Ⓟ
Tłum pielgrzymów, a przede wszystkim teściowe, przybył 13 lipca do Lipska, by we wspomnienie bł. Marianny Biernackiej, wspólnie modlić się w Sanktuarium Matki Bożej Bazylianki. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup ełcki Jerzy Mazur.
Bł. Marianna Biernacka, która pochodzi z Lipska, jest uznana za patronkę teściowych. Coraz więcej kobiet zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. O jej wstawiennictwo u Boga proszą całe rodziny, a także małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci oraz kobiety w ciąży. W czasie II wojny światowej bł. Marianna Biernacka oddała życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej. Biskup ełcki Jerzy Mazur w homilii nawiązał do pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski. – Pontyfikat Jana Pawła II zmienił oblicze świata, zmienił również oblicze polskiej ziemi. Jego słowa i modlitwa okazały się owocne. Duch Święty dał ludziom potężny impuls, wlał moc i nadzieję, odwagę i wiarę w zwycięstwo, w odzyskanie upragnionej wolności – stwierdził duchowny.– W 20. rocznicę beatyfikacji Marianny Biernackiej pragniemy wyrazić wdzięczność także za życie i oddanie życia za swoją synowe przez bł. Mariannę Biernacką. Podziwiamy jej przykład świadectwa i odwagi, kiedy doszło do masowych aresztowań mieszkańców Lipska i okolic – podkreślił biskup.
Przypomniał, że gdy Marianna usłyszała rozkaz niemieckiego żołnierza, aby ubrała się i wyszła z domu. Wtedy padła mu do stóp i błagała go, aby oszczędził jej brzemienną synową: „Panie, a gdzież ona pójdzie. Zostawcie ją, ja pójdę sama za nią”. Niemiecki żołnierz zgodził się. Po dwutygodniowym pobycie w więzieniu w Grodnie, Mariannę, jej syna i innych aresztowanych wywieziono do fortów w pobliskiej miejscowości Naumowicze i tam 13 lipca 1943 roku zostali rozstrzelani.
Bp Mazur stwierdził, że bł. Marianna Biernacka uczy współczesnych jak prawdziwie przeżywać cierpienie. – Kiedy popatrzymy na jej cierpienie to widzimy, jak dała się prowadzić Duchowi Świętemu. Jej decyzja oddania życia za synową stanowiła dopełnienie całego życia. Mogła pozostać bierna i pogodzić się z decyzjami oprawców, mogła ofiarować się za syna. Ona decyduje się na oddanie swojego życia za synową, która była w stanie błogosławionym. To wielka mądrość teściowej i babci – zaznaczył bp Mazur.
Kaznodzieja zaapelował do wiernych, żeby nie ograniczali bł. Marianny do patronki teściowych. – Doskonale wypełnia ona rolę pośredniczki także w innych funkcjach życia rodzinnego. (…) Ona zawsze broniła zdrowych relacji małżeńskich oraz rodzinnych. To bardzo ważne szczególnie dzisiaj, kiedy małżeństwo i rodzina przeżywają głęboki kryzys, kiedy atakowane jest samo pojęcie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, jego trwałość, nierozerwalność i cele. Wzywajcie jej wstawiennictwa, aby relacje w rodzinach między osobami starszymi a młodszymi, między synową a teściową, stawały się dobre, piękne i przyjazne. Wzywajcie jej pomocy w tworzeniu dobrych relacji międzypokoleniowych oraz tego, co w tych relacjach powinno być na pierwszym miejscu – mówił hierarcha.
Ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii w Lipsku wyraził wdzięczność pielgrzymom za przybycie na to wyjątkowe spotkanie teściowych. Zachęcał, aby wypraszać u bł. Marianny łaskę bycia zarówno dobrą synową jak i dobrą teściową. Po uroczystej Eucharystii na ulicach Lipska miała miejsce rekonstrukcja wydarzeń z lipca 1943r.
Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.
13 czerwca 1999 roku Jan Paweł II ogłosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem nie tylko w diecezji ełckiej, ale także w całej Polsce i poza jej granicami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.