W Lublinie powstało Nowe Radio – solidarnościowa rozgłośnia internetowa
03 maja 2020 | 12:01 | ao / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Ma promować solidarność i dawać ludziom nadzieję. W sieci wystartowało „Nowe Radio”. Internetową rozgłośnię uruchomiło lubelskie Centrum Wolontariatu z inspiracji duchownego i dziennikarza, ks. Mieczysława Puzewicza. Stacja jest dostępna na stronie: www.noweradio.pl.
Pomysł na solidarnościową rozgłośnię pojawił się w związku z trwającą pandemią. Jak mówi ks. Puzewicz – walka z koronawirusem wymaga wspólnej, solidarnej reakcji i właśnie do niej ma zachęcać Nowe Radio. Duchowny od początku trwania w Polsce epidemii odbiera liczne telefony od osób poszukujących wsparcia. Są wśród nich chorzy na COVID-19, ale też rodziny, które już teraz – wskutek epidemii – straciły pracę i środki do życia. W odpowiedzi – razem z lubelskim Centrum Wolontariatu – uruchomił kilka form pomocy, m.in. fabrykę masek ochronnych i pomoc żywnościową. Teraz uruchomili radio. – Myślę, że jest potrzebne. Bo oprócz tego, że potrzeba maseczek, czy humanitarnego wsparcia – co zresztą robimy – to potrzeba także dobrego, mądrego i ciepłego słowa. Chodzi o to, by w ludziach budować właściwe podejście do tej sytuacji, w której się znaleźliśmy – mówi ks. Mieczysław Puzewicz.
Prowadzącymi programy są ludzie zaangażowani w działania społeczne i artystyczne, wśród nich muzycy: Krystyna Cugowska i Grzegorz Głuch oraz reżyser Marcin Wąsowski. Ze słuchaczami prowadzący będą spotykać się na żywo codziennie między 6:00 a 18:00. – W programach będziemy pokazywać rzeczywistość i to ona będzie kształtować radiową ramówkę – zaznacza ks. Puzewicz. W najbliższym czasie, to pandemia zdominuje tematykę, potem prawdopodobnie susza. Zresztą – jak dodaje duchowny – solidarność jest potrzebna w każdym czasie. Dlatego podczas trwania programów słuchacze będą mogli sygnalizować potrzeby, zgłaszać interwencje, ale też oferować swój udział w pomocy. – Nowe Radio jest po to, by łączyć ludzi, którzy mają wspólną wrażliwość na innego człowieka, szukają odpowiedzi na ważne pytania i chcą żyć solidarnie – mówi inicjator internetowej stacji.
Rozgłośnia ma być także głosem tych, którzy w dzisiejszym świecie głosu nie mają. Chodzi o osoby bezdomne, więźniów, uchodźców, osoby niepełnosprawne i ubogie. Na antenie pojawią się również sprawy międzynarodowe, a niektóre z programów będą prowadzone w językach obcych. Jak mówi ks. Puzewicz – Internet nie ma granic państwowych, dlatego w Nowym Radiu wybrzmi także to, co słychać, np. na Kubie, Białorusi, czy w Gruzji, gdzie również dociera lubelska pomoc.
Nowe Radio jest dostępne w Internecie od niedzieli, 3 maja 2020 roku. Nadaje z Lublina i dociera z misją także poza granice kraju. Powstało ze środków własnych i z pieniędzy darczyńców. Finansowo, stację mogą wspierać także słuchacze rozgłośni, wpłacając pieniądze na jej konto. Jego numer jest dostępny na stronie: www.noweradio.pl. – Mam nadzieję, że będzie to radio pełne nadziei, radości i solidarności – dodaje inicjator radiowego projektu.
Ks. Mieczysław Puzewicz jest związany z mediami od blisko 30 lat. Najpierw pracował w Polskim Radiu Lublin, potem w archidiecezjalnej rozgłośni Radio eR, gdzie był też dyrektorem stacji. Obecnie jest redaktorem w lubelskiej edycji Tygodnika Niedziela i prowadzi bloga na stronie: www.itinerarium.pl. W archidiecezji jest Delegatem Metropolity Lubelskiego ds. Osób Wykluczonych, a także przewodniczącym Rady Programowej Centrum Wolontariatu w Lublinie i założycielem Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Przez całą posługę śp. abp. Józefa Życińskiego w Lublinie (od 1997 do 2011 roku) pełnił funkcję jego rzecznika prasowego. Nowe Radio, to najnowszy solidarnościowy projekt duchownego i Centrum Wolontariatu w Lublinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.