W Madrycie zakończyło się kolejne międzyreligijne spotkanie pokojowe
19 września 2019 | 09:54 | kg (KAI) / hsz | Madryt Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowe i międzyreligijne spotkanie modlitewne pod hasłem „Pokój bez granic” zakończyło się 18 września w Madrycie. Było to kolejne tego rodzaju wydarzenie, organizowane od 1987 r. w różnych miastach Europy przez rzymską Wspólnotę Sant’Egidio (św. Idziego) we współpracy z miejscowym Kościołem, innymi wyznaniami i władzami państwowymi. Na zakończenie, też tradycyjnie, przywódcy i przedstawiciele różnych Kościołów i religii, zgromadzeni na Placu Almudena przed stołeczną katedrą, ogłosili Apel Pokojowy.
Zanim to nastąpiło, wyznawcy różnych religii w tym samym czasie, ale w różnych punktach miasta, modlili się o pokój i o błogosławione owoce tego wydarzenia. Chrześcijanie różnych wyznań zgromadzili się w katolickiej katedrze Matki Bożej Almudeny, Żydzi – w Domu Sefarad Israel, muzułmanie – w katedrze polowej, buddyści – w salonie agencji katolickiej Alfa y Omega a wierni pozostałych religii zebrali się na modłach w różnych miejscach w dzielnicy San Nicolás.
Potem wszyscy przybyli procesjonalnie na Plac Almudena, gdzie odbyła się uroczystość zakończenia spotkania, której przewodniczył stołeczny arcybiskup kard. Carlos Osoro. W swym przemówieniu podkreślił doniosłość tych kilku dni, spędzonych w stolicy Hiszpanii, podjętych tam decyzji oraz postawienia na „kulturę spotkania”, o której tak wiele mówi obecny papież. Zaznaczył ponadto, że te dni „były podarunkiem dla wszystkich, abyśmy byli głównymi postaciami aktywnej walki, wychodzącej od dialogu i spotkania”.
Purpurat wyjaśnił również, że ważność tego spotkania polegała na tym, iż zdano sobie sprawę z tego, co to znaczy być „siewcami pokoju”. „Wychodzimy stąd jako «siewcy pokoju» tam, gdzie jesteśmy, z zadaniami i odpowiedzialnością, które ponosimy” – przekonywał metropolita Madrytu. Dodał, że chodzi o to, aby nie zapominać „o planie Tego, który nas stworzył, jak również o pierwotnym powołaniu do bycia dzieckiem i bratem”. Podkreślił ponadto, że ludzkość ma wpisane w sobie „powołanie do braterstwa” i wyraża zobowiązanie wszystkich przywódców religijnych do zrozumienia, że braterstwo „jest podstawą i drogą do pokoju”.
Po przemówieniu kardynała nastąpiła najważniejsza część tego wydarzenia – podpisanie Apelu Pokojowego przez wszystkich obecnych w stolicy Hiszpanii liderów i przedstawicieli różnych wyznań i religii. W dokumencie tym wyrazili oni swe zatroskanie „o nowe pokolenia” w obliczu pojawienia się na nowo kultu siły i kontrpropozycji nacjonalistycznych, które – jak podkreślono – „spowodowały wielkie zniszczenia w ciągu dziejów”. Ludzie religii wspomnieli też o zaniepokojeniu z powodu plagi terroryzmu i obojętności wobec najsłabszych oraz tych, w których najbardziej uderza przemoc i pogarda dlatego, że są inni, „gdyż modlą się i mówią innym językiem”.
W obliczu tych problemów sygnatariusze Apelu proszą o dialog i współpracę oraz wzywają przywódców politycznych, najbogatszych ludzi świata, a także mężczyzn i kobiety dobrej woli, aby „przysparzali środków niezbędnych do uniknięcia śmierci co roku milionów dzieci z powodu braku opieki lekarskiej i aby można było wysłać je do szkoły”. Zwierzchnicy religijni wyrazili ponadto życzenie, aby pokój bez granic stał się możliwy, gdyż jest on „głęboką potrzebą naszych czasów”.
Przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio Marco Impagliazzo zapowiedział, że następne spotkanie z cyklu „Ludzie i religie”, organizowane przez tę instytucję, odbędzie się w przyszłym roku w Rzymie.
Międzynarodowe i międzyreligijne spotkania w intencji pokoju Wspólnota organizuje od 1987 r., przy czym w pierwszym roku była ta swego rodzaju „powtórka” pierwszego tego rodzaju, które z inicjatywy św. Jana Pawła II odbyło się 26 października 1986 r. w Asyżu. Później działacze „od św. Idziego” zaczęli organizować podobne spotkania – najpierw w Rzymie, a w 1989 r. po raz pierwszy poza tym miastem i poza Włochami – w Warszawie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Od tamtego czasu spotkania odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu, w tym w 2009 r. po raz drugi w Polsce – w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.