W Meksyku otwarto „kościół” ku czci Diego Maradony
18 lipca 2021 | 08:43 | o. jj (KAI Tokio) | Puebla Ⓒ Ⓟ
Brytyjska agencja Reutera podała 16 lipca, że 7 bm. w Puebli w środkowym Meksyku otwarto „kościół”, poświęcony legendarnemu piłkarzowi argentyńskiemu Diego Maradonie. Choć ten urodzony w 1960 sportowiec i trener zmarł 28 listopada 2020, to nadal cieszy się on tak wielką sławą w Ameryce Łacińskiej, że jeszcze na wiele lat przed jego śmiercią powstała w Argentynie poświęcona mu „religia” (Iglesia Maradoniana), której obrzędy: chrzest, ołtarze, modlitwy itp. są w istocie parodią katolicyzmu.
Także nowy „kościół” nawiązuje do wiary katolickiej. Wewnątrz, w miejsce stacji Drogi Krzyżowej umieszczono zdjęcia piłkarza, począwszy od jego dzieciństwa, przez jego młodość, po występy w drużynie narodowej oraz w klubach w Hiszpanii i we Włoszech; są też fotografie z jego spotkań z papieżem Franciszkiem i Fidelem Castro, którego Maradona szczególnie podziwiał. Przed budynkiem umieszczono dwie duże wazy zwieńczone piłkami futbolowymi.
Cytowany przez Reutera 22-letni piłkarz Andrea Hernández przyznał, że co prawda jego rodzice, którzy są katolikami, określili to sanktuarium jako czyste szaleństwo”, ale „dla nas, którzy kochają piłkę, przeciwnie – jest to miejsce wielkiej radości, że Maradona został tu tak uczczony”.
Z kolei budowniczy „kościoła” Marcelo Buchet wskazał na różnice między tym przybytkiem a świątynią katolicką: „Jest tu inaczej niż w kościele, gdzie tylko się siedzi i słucha. Tutaj możemy rozmawiać o futbolu. Stajemy się jego częścią, (…) dzięki temu jesteśmy szczęśliwi. Widziałem tu ludzi modlących się, płaczących i «rzucających się» na zdjęcia piłkarza. Wówczas ja też czuję się lepiej, że nie tylko ja jestem takim wariatem, ale że są także inni, tacy jak ja”.
Kościół Maradoński powstał w październiku 1998 w Rosario w Argentynie z inicjatywy grupy fanów tego piłkarza i – według ich własnych danych – liczy ponad 40 tys. członków. Szczególnym dniem jest dla nich 30 października (dzień urodzin Maradony), gdy zbierają się w kawiarniach i pizzeriach, aby świętować tę datę. „Apostołowie Kościoła” odmawiają wówczas swoistą modlitwę do swojego idola: „Nasz Diego, który jest skarbem Ziemi, niech będzie poświęcona twa lewa noga, niech będą pamiętane twoje gole”.
Członkowie ruchu gromadzą się też przed symbolicznymi ołtarzami, które ozdabiają fotografiami Maradony, koszulkami z nr 10 oraz proporczykami z jego autografami. Odbywają również obrzęd przyjęcia do grupy, nazywany „chrztem”, w którym kandydat ma odwzorować gol strzelony przez Maradonę ręką w ćwierćfinałach mistrzostw świata 1986 reprezentacji Anglii (tzw. „ręka Boga”).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.