W Muzeum Diecezjalnym rusza projekt Akademia „Wiara-Kultura-Nauka”
19 października 2022 | 21:20 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Projekt Muzeum Diecezjalnego Akademia „Wiara-Kultura-Nauka” przewiduje szereg spotkań z zaproszonymi przedstawicielami świata nauki, kultury, sztuki i mediów, a prelekcjom na tematy znajdujące się na styku tych dziedzin, towarzyszyć będzie dyskusja z publicznością.
Pierwsze spotkanie już jutro, w czwartek 20 października, godz. 17.
Gościem będzie o. Eugeniusz Grzywacz – pijar, historyk sztuki, twórca Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie. Opowie o wybitnym dziele Jana Brueghla Starszego „Madonna z Dzieciątkiem w girlandzie kwiatów”, które do końca października jest eksponowane w kieleckim muzeum. Unikatowy obraz wypożyczyły siostry norbertanki z Imbramowic. Po raz pierwszy w historii został pokazany publiczne.
Wiodącym przesłaniem prezentowanego Brueghela jest odkupienie przez mękę i śmierć Chrystusa. W centrum kompozycji znajduje się Madonna, wręczająca podtrzymywanemu przez siebie Dzieciątku kiść winnego grona – symbolu ofiary i zbawczej męki Zbawiciela. Pasyjną tematykę uzupełnia kwiat męczennicy z charakterystycznymi pręcikami.
Girlandę-ramę otaczającą postacie Maryi i Jezusa, tworzy ok. 30 gatunków kwiatów, wśród nich są m.in. róże, lilie, piwonie, powojniki, z których każdy ma własną symbolikę. W wieniec wplecione są muszle, korale i rozgwiazdy, na których przysiadły małe owady. Ich dobór i wzajemny układ odnosi się do idei walki dobra ze złem.
Kompozycje Brueghela Starszego, tworzącego na dworach królów i książąt, a dzięki malarskiej finezji zwanego „Aksamitnym”, cechuje właśnie bogactwo symboliki i szczegółów, wytworny styl i świeżość kolorytu.
Jan Brueghel Starszy był artystą wszechstronnie uzdolnionym. Pochodził z rodzinny znanych utalentowanych malarzy flamandzkich, a pierwsze lekcje pobierał u babki – znakomitej miniaturzystki. Wprowadził do sztuki flamandzkiej motywy obrazów z ornamentami z girland kwiatów oraz sceny rajskie, czego przykładem jest „Ogród Edenu i upadek człowieka”. Szczególnie upodobał sobie malowanie kwiatów.
Obraz, który będzie tematem jutrzejszej debaty, stanowi atrakcję wystawy „Ars Eucharistica. Sztuka w służbie Eucharystii” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach, która potrwa już tylko do końca października br. Ekspozycja powstała jako wzbogacenie III Kongresu Eucharystycznego Diecezji Kieleckiej.
Twórczość Jana Brueghla jest pierwszym z tematów, które w Muzeum Diecezjalnym będą realizowane do czerwca 2023 r. Kierownikiem projektu jest Kinga Reczka z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, która zaprasza na spotkanie i zapewnia, że będą poruszane ciekawe tematy, także z tych „trudnych i nieoczywistych”.
Historia Kieleckiego Muzeum Diecezjalnego, mieszczącego się w budynkach Kurii diecezjalnej, sięga początków ubiegłego stulecia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.