W Muzeum Diecezjalnym wystawiono pamiątki po zmarłym kard. Deskurze
08 września 2011 | 16:58 | dziar Ⓒ Ⓟ
Kolekcję fotografii kard. Andrzeja Marii Deskura z Janem Pawłem II, jego rękopisy, dokumenty, listy – można do końca września oglądać na wystawie w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.
Rękopis wiersza „Modlitwa” z 1943 r., to jedna z ciekawszych pamiątek po zmarłym 3 września kardynale, który w 2005 r. wydał tomik „Sonety rzymskie”. Wśród eksponatów są również fotografie związane z wieloletnią działalnością kard. Deskura w Watykanie oraz wspólne zdjęcia z Karolem Wojtyłą, z którym ks. Deskur zaprzyjaźnił się jeszcze w czasach nauki w seminarium w Krakowie. Na wystawie znalazły się także m.in. dokumenty rodzinne, osobiste listy, publikacje dotyczące rodziny Deskurów.
Eksponaty po części podkreślają związek Deskurów z diecezją kielecką. Siedzibą spolonizowanej, przybyłej z Francji rodziny, był nabyty od Dembowskich w 1834 r. majątek Sancygniów k. Pińczowa, gdzie zbudowano okazały pałac. Deskurowie byli fundatorami wielu kościołów i kaplic w Polsce. Po II wojnie światowej i upaństwowieniu majątku, rodzina musiała Sancygniów opuścić.
Kard. Deskur, urodzony w 1924 r. w rodzinnym Sancygniowie był absolwentem kieleckiego liceum im. Jana Śniadeckiego. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, później wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po studiach doktoranckich w szwajcarskim Fryburgu, ze względów politycznych nie mógł powrócić do Polski.
Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 r. Od 1952 r. pracował w Watykanie – w Sekretariacie Stanu. W 1973 r. został przewodniczącym Papieskiej Komisji (obecnie Rady) ds. Środków Społecznego Przekazu. Sakrę biskupią ks. Deskur przyjął 30 czerwca 1974 r. z rąk Pawła VI w bazylice św. Piotra. W 1978 r. doznał paraliżu lewostronnego po przebytym zawale serca. Odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim. W 1980 r. Jan Paweł II podniósł go do godności arcybiskupa, a pięć lat później do godności kardynalskiej. Był współpracownikiem kilku papieży.
Pogrzeb kardynała Deskura odbędzie się w poniedziałek w Krakowie. Wezmą w nim udział również przedstawiciele diecezji kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.