W Muzeum Historii Kielc przypomną powstanie styczniowe
14 marca 2024 | 15:46 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Spotkajmy się w muzeum” – taki tytuł nosi nowy cykl spotkań w Muzeum Historii Kielc, z których pierwsze odbędzie się 23 marca i zostanie poświęcone historii powstania styczniowego oraz miejscom z nim związanym, w tym obiektom sakralnym.
Cykl zainauguruje rocznicowe spotkanie poświęcone historii powstania styczniowego. Uczestnicy zwiedzą wystawę i wezmą udział w pokazach przygotowanych przez członków Grupy Rekonstrukcyjnej Garnizonu Kieleckiego, ponadto dowiedzą się, jak wyglądały umundurowanie i broń powstańców, zobaczą demonstrację fechtunku i posłuchają opowieści historycznych.
Odbędą się także rozmowy o miejscach związanych ze styczniową nocą 1863 roku i burzliwych wydarzeniach z lat, które ją poprzedziły, ponadto zaplanowano fotograficzny spacer po miejscach związanych z upamiętnieniem powstania na terenie Kielc. Na chętnych czekają również wielkie historyczne kieleckie puzzle.
Jednym ze sztandarowych powstańczych miejsc Kielc jest klasztor na Karczówce.
Z inicjatywy gen. Mariana Langiewicza, jednego z przywódców powstania styczniowego, odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie go w Kielcach, miejscem koncentracji kieleckich spiskowców – sprzysiężonych z Kielc, Dymin, Białogonu – stało się wzgórze Karczówka. Był tutaj punkt zborny przed uderzeniem na garnizon rosyjski stacjonujący w Kielcach, do którego ostatecznie nie doszło.
Działalność spiskowców wspierali księża diecezjalni oraz bernardyni z Karczówki, z ojcami: Sylwestrem Grzybowskim, Wiktorynem Sikorskim, Martynianem Maszewskim, Kolumbinem Tomaszewskim, Spirydonem Stangierskim. W mieście odbywały się manifestacje i procesje popierające zryw powstańczy, a ludność cywilna bojkotowała zabawy karnawałowe.
Po upadku powstania w wyniku represji carskich władz klasztor w 1864 r. został skasowany, a zakonnicy przeniesieni do klasztoru bernardyńskiego w Wielkowoli.
Innym wydarzeniem, które wzburzyło mieszkańców Kielc, była napaść na kieleckiego księdza Józefa Zajdlera dokonana przez dwóch, prawdopodobnie pijanych, żołnierzy rosyjskich. Zdarzenie to miało miejsce 4 kwietnia 1861 r. 14 lipca 1861 roku miał miejsce inny incydent. Odbywające się w katedrze kieleckiej nabożeństwo zostało zakłócone skoczną muzyką graną przez orkiestrę wojskową. Ponieważ oburzenie ludzi było wyjątkowo duże, płk. Zwierow, następca Dawida Bebutowa, musiał składać wyjaśnienia samemu gubernatorowi radomskiemu. Manifestacje o podłożu religijnym miały wówczas istotne znaczenie. Organizowano m.in. pielgrzymki do okolicznych miejsc kultu, np. do Jędrzejowa, do konfesji bł. Wincentego Kadłubka.
Te i inne wydarzenia będą wątkami przewodnimi spotkania w Muzeum Historii Kielc.
Celem zaplanowane przez instytucję cyklu spotkań ma być zaproszenie wspólnego, także rodzinnego, zwiedzania wystaw w towarzystwie pracowników muzeum, ale również do udziału w prelekcjach, prezentacjach ciekawych eksponatów, pokazach dawnej fotografii i obiektów z magazynu muzealnego. Dodatkowo, zarówno dzieci jaki i dorośli będą mogli wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach i zajęciach praktycznych. Spotkania będą odbywać się w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Wstęp 10 zł od osoby.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.