W Nidku powstaje ogród pełen symbolicznych roślin
22 maja 2022 | 08:23 | rk | Nidek Ⓒ Ⓟ
Wzorowany na geometrycznych założeniach średniowiecznych tworzonych w klasztornych wirydarzach, pełny kwiatów i roślin, które można spotkać w dziełach sztuki – taki będzie powstający przy zabytkowym kościele śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Nidku na Podbeskidziu oryginalny ogród.
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu unijnego pn. „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym”.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Białej i bielsko-żywiecki konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. Szymon Tracz, ogród ma też przybliżyć bogatą symbolikę roślin, „do których często odwoływali się artyści malując lub rzeźbiąc na rzecz naszych świątyń”.
„Jednocześnie w ogrodzie zostaną ustawione fragmenty drewnianych konstrukcji, które pozwolą z bliska zobaczyć techniki ciesielskie, którymi posługiwano się budując drewniane kościoły. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, czym jest zrąb, jak wygląda niedostępna dla zwiedzającego konstrukcja więźby dachowej w konstrukcji storczykowej, czy też jak tworzono szkielet konstrukcyjny pod baniasty hełm sygnaturki lub w jakim kształcie wycinano portale wejściowe” – zapowiada.
Zdaniem konserwatora, fragment szańca obronnego, który zostanie zrekonstruowany, będzie przypominał, iż drewniane kościoły wzmocnione parkanem i szańcami często stanowiły miejsca obrony mieszkańców wsi przed atakami nieprzyjaciela.
Powstające Muzeum Rozproszone Diecezji Bielsko-Żywieckiej zostało wpisane do tzw. Kontraktu Terytorialnego Województwa Małopolskiego, zawierającego najważniejsze inwestycje w obrębie kultury i ochrony zabytków prowadzone na terenie województwa małopolskiego. W ostatnim czasie z zakresem wykonanych prac w kościele i w ogrodzie nideckim zapoznał się wraz z najbliższymi współpracownikami Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski.
Prace w Nidku wydatnie wspiera Urząd Gminy w Wieprzu oraz nideccy parafianie.
Ogród w Nidku już za niedługo będzie mógł otworzyć swoje podwoje dla odwiedzających.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.