W niedzielę bazylika Krzyża Jerozolimskiego
11 marca 2018 | 07:17 | mip | Rzym Ⓒ Ⓟ
Świątynię ku czci Świętego Krzyża uważa się – obok bazylik św. za Murami i św. Sebastiana – za jedną z trzech najważniejszych rzymskich bazylik mniejszych. To kolejny kościół na trasie wielkopostnego pielgrzymowania.
Dzisiejszy kościół mieści się w miejscu, które po przybyciu do Rzymu zamieszkała św. Helena – matka cesarza Konstantyna. Na jej polecenie pałac przerobiono później na świątynię. Wspaniałość budowli podkreślają do dziś potężne granitowe kolumny.
W zamyśle św. Heleny rzymska bazylika miała być dla Kościoła Zachodniego namiastką jerozolimskiej golgoty – miejsca śmierci Jezusa Chrystusa. Dlatego umieściła tu ziemię ze wzgórza Golgoty oraz – jak głosi tradycja – odnalezione w cudowny sposób fragmenty krzyża Zbawiciela.
Gmach przez lata był wielokrotnie restaurowany. Podczas przebudowy w 1492 roku w łuku triumfalnym bazyliki odkryto zagłębienie, w którym ukryto szkatułkę z relikwiami Męki Pańskiej. Dziś można je oglądać w przeszklonej gablocie w osobnej kaplicy. Są to: fragment krzyża, gwóźdź, dwa ciernie z korony cierniowej, kamienie ze słupa, przy którym biczowano Jezusa, i tabliczka z krzyża z napisem: „Jezus z Nazaretu, Król Żydów”.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W niedzielę, 11 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3
Lublin: kościół Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski), ul. Narutowicza 6
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.