W niedzielę bazylika św. Wawrzyńca za Murami
04 marca 2018 | 09:20 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Bazylika św. Wawrzyńca za Murami to największy z rzymskich kościołów poświęconych patronowi Wiecznego Miasta. Niegdyś w tym miejscu rozpoczynano trzeci tydzień wielkopostnej modlitwy.
Bazylika św. Wawrzyńca niegdyś znajdowała się poza murami Rzymu. Mieściły się tu katakumby św. Cyriaki, w których pochowano świętego. Dziś sąsiadują z nią modernistyczne bloki, zamieszkiwane przez uboższych mieszkańców miasta.
Pierwszą, niewielką świątynię ku czci św. Wawrzyńca wzniósł w tym miejscu ok. 330 r. cesarz Konstantyn. Już 250 lat później wybudowano tu trzynawową, reprezentującą styl bizantyjski bazylikę. Zasadniczych zmian w architekturze tego miejsca dokonał w XIII w. papież Honoriusz III. Do ówczesnej świątyni polecił dobudować nową, która dziś tworzy nawę główną, porównywalną wielkością z tą w bazylice Matki Bożej Większej.
Wystrój świątyni zachwyca średniowieczną prostotą. Do obecnej bazyliki wchodzi się przez szeroki, jasny portyk z sześcioma jońskimi kolumnami. Zdobiony jest trzynastowiecznymi freskami, przedstawiającymi sceny z życia św. Wawrzyńca i Szczepana. Przestronne wnętrze oddaje ducha starodawnych budowli.
W bazylice oglądać można ciekawy fresk z VI w., przedstawiający Zbawiciela błogosławiącego świat. Wizerunek nie jest jednak dostrzegalny z perspektywy modlących się wiernych, bo znajduje się na łuku triumfalnym wewnątrz prezbiterium.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
Więcej informacji na temat bazyliki św. Wawrzyńca za Murami znaleźć można w książce Hanny Suchockiej „Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, wyd. Rosikon Press.
***
W niedzielę, 4 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kawęczyńska 53
Lublin: kościół św. Wojciecha BM, ul. Podwale 15
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.