Drukuj Powrót do artykułu

W niedzielę liczenie wiernych

11.10.2017 , rm, Radom, 11-10-2017 Ⓒ ℗

W najbliższą niedzielę, 15 października zostaną przeprowadzone badania niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). W ten sposób powstaje tzw. “mapa religijności”, cenny materiał dla Kościoła w Polsce oraz socjologów i statystyków.

Ks. Edward Poniewierski, wikariusz generalny Kurii Diecezji Radomskiej przypomniał, że zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, co roku prowadzone są badania niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes). – Chodzi o sprawdzenie ile osób przychodzi na Msze, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w polskim Kościele katolickim – informuje ks. Poniewierski.

W związku z tym 15 października odbędzie się liczenie wiernych. Wypełnione ankiety należy złożyć w Kurii Diecezji Radomskiej do 15 listopada. Zostaną one następnie zbiorczo przesłane do Warszawy – informuje ks. Poniewierski.

W diecezji radomskiej procent osób uczestniczących w niedzielnej mszy świętej wynosi ok. 40 procent, zaś przystępujących do komunii świętej 16 procent. Badania, które prowadzone są od roku 1980 mają na celu poznanie religijności i pobożności Polaków.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.