Drukuj Powrót do artykułu

W niedzielę nałożenie paliusza abp. Tadeuszowi Wojdzie

03 listopada 2017 | 11:56 | tm / bd | Białystok Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. episkopat.pl

W niedzielę 5 listopada o godzinie 11.00 w archikatedrze białostockiej odbędzie się ceremonia nałożenia paliusza nowemu metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie. Aktu tego podczas liturgii Mszy św. dopełni w imieniu papieża Franciszka nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Paliusz jest to nakładana na ornat taśma koloru białego, wykonana z jagnięcej wełny, z wyszytymi czarnym jedwabiem sześcioma krzyżami. Jest on oznaką jedności z biskupem Rzymu i władzy jaką posiada metropolita we własnej prowincji kościelnej. Paliusze poświęcane są przez papieża, przechowywane na grobie św. Piotra, a następnie uroczyście przekazywane w Rzymie przez papieża nowo mianowanym metropolitom w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Według tradycji paliusz był nakładany osobiście przez papieża nowym metropolitom. W 2015 r. papież Franciszek postanowił, że w Watykanie odbywać się będzie jedynie poświęcenie paliuszy, które nowym metropolitom nakładać będą uroczyście nuncjusze apostolscy w stolicach biskupich.

Paliusz abp Tadeusza Wojdy pobłogosławił papież Franciszek 29 czerwca. Paliusze otrzymali wtedy także metropolici: krakowski – Marek Jędraszewski (nałożenie paliusza odbyło się 22 października br.) i warmiński – abp Józef Górzyński (nałożenie paliusza miało miejsce 15 sierpnia br.).

Zbliżające się wydarzenie to dla wiernych archidiecezji szczególne wezwanie do okazania jedności ze swoim pasterzem oraz gorącej modlitwy w jego intencji i jego posługi pasterskiej, jaką pełni w archidiecezji białostockiej od czerwca br. W najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji będzie też zanoszona specjalna modlitwa w tych intencjach.

Swój udział w uroczystościach zapowiedziało blisko 20 biskupów z Polski.

Abp Tadeusz Wojda został przez papieża Franciszka mianowany Metropolitą Białostockim 12 kwietnia 2017 r.

Święcenia biskupie ks. Tadeusz Wojda przyjął 10 czerwca 2017 r. Udzielił ich prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary kard. Fernando Filoni. Współkonsekratorami byli abp Edward Ozorowski oraz abp Henryk Hoser. Podczas tej uroczystości odbył się ingres nowego Arcybiskupa Metropolity do archikatedry białostockiej.

Wersja do druku

Przeczytaj także

03 listopada 2017 10:10

Norwescy katolicy wypełniają ankietę o potrzebach duszpasterskich

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.