W niedzielę odbył się III Europejski Festiwal Schumana
13 maja 2019 | 17:21 | lk / pw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Oczekiwania obywateli wobec europosłów, formacja „świętych w garniturach” w polityce czy odpowiedzialne kształtowanie instytucji europejskich – to tylko niektóre zagadnienia, które zostały poruszone na III Europejskim Festiwalu Schumana. Wydarzenie odbyło się w niedzielę na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób.
III Europejski Schumana odbył się w ramach obchodzonej w tym roku 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Poruszane w trakcie wydarzenia tematy dotyczyły kluczowych obecnie problemów związanych z funkcjonowaniem UE i roli Polski w Europie.
Na program trzeciej edycji Festiwalu Schumana złożyło się sześć paneli tematycznych, które odbyły się w salach konferencyjnych Centrum Opatrzności Bożej obok świątyni. Dyskutowano o misji i działaniu Europosłów, władzy duchownej i cywilnej w służbie człowiekowi, relacjach między ludźmi, wspólnocie Narodów Trójmorza, frakcji Schumana w Parlamencie Europejskim oraz solidaryzm w myśli chrześcijańsko-społecznej.
W ramach Festiwalu zaplanowano także warsztatowe spotkania Grup Schumana, Eucharystię, koncert charytatywny “Wspólnoty Serca” oraz modlitwę w intencji powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i o beatyfikację Sługi Bożego Roberta Schumana.
„Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana przez budowanie Jedności, Solidarności i Pokoju w Polsce, Europie i świecie opartych na wartościach chrześcijańskich i ideach Sługi Bożego Roberta Schumana. To jest nie tylko hasło tegorocznego festiwalu, ale wezwanie do Nas wszystkich, abyśmy mając na uwadze, szczególnie w maju, przyszłość Europy, umacniali w sercu wiarę i z mocą miłości decydowali się na budowanie w naszych życiowych wyborach Jedności, Solidarności i Pokoju na fundamentach chrześcijańskich” – wyjaśnia prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Patronat honorowy nad III Europejskim Festiwalem Schumana objął Marszałek Senatu RP.
Robert Schuman (1886-1963) uważany jest za jednego z trzech – obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera – tzw. ojców-założycieli Europy. Był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy.W 1950 r. wraz z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do francusko-niemieckiego porozumienia w sprawie wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedzająca powstanie Wspólnoty Europejskiej, a później Unii Europejskiej.
14 maja 2004 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Roberta Schumana.
Instytut Myśli Schumana jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.