W niedzielę rozpoczyna się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej
13 maja 2024 | 13:40 | xrk | Wrocław Ⓒ Ⓟ
Wydarzenie historyczne, szansa i odpowiedź na kryzys Kościoła – to jedno z najczęściej pojawiających się określeń rozpoczynającego się 19 maja z inicjatywy abp. Józefa Kupnego II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Szacuje się, że potrwa on około dwóch lat. Już dziś w prace synodalne zaangażowanych jest ponad 2000 osób świeckich ze wszystkich parafii archidiecezji.
Od września 2023 r. we wszystkich parafiach archidiecezji trwają prace przygotowujące synod. – Modlimy się, myślimy nad naszym życiem i zastanawiamy się nad tym, co wymaga poprawy lub zmiany – mówi bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, dopowiadając, że w każdej z 300 parafii archidiecezji powstały zespoły presynodalne, które miały zastanowić się na tym czego potrzebuje wrocławski Kościół, by być bardziej wspólnotą, być żyć wiarą oraz w jaki sposób powinien On dziś wychodzić z Ewangelią do świata. Aktualnie do sekretariatu synodu spływają tzw. syntezy czy sprawozdania z prac zespołów.
– Napłynęło ich 210 – mówi Adriana Kwiatkowska z sekretariatu synodu. – Bardzo wyraźnie wybrzmiała w nich potrzeba budowania wspólnot, katechizacji dorosłych, formowania świeckich do głoszenia Ewangelii tak, by mogli oni wspierać osoby duchowne oraz potrzeba tego, by zaistnieć we współczesnym świecie, wykorzystując jego narzędzia w głoszeniu Ewangelii – dodaje i zwraca uwagę, że wyjątkową rolę do odegrania w pracach mieli i mają osoby świeckie. – Zostali oni zaproszeni do zespołów synodalnych, do wypowiedzenia się na temat tego, czego ich zdaniem Kościół potrzebuje – podkreśla i dopowiada: – W tym momencie mamy zaangażowanych ok. 2 tys. osób. Wielu z nich wejdzie w skład komisji synodalnych oraz w skład plenum synodu.
Na pytanie czy zwołany przez metropolitę wrocławskiego synod ma być odpowiedzią na kryzys Kościoła bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej odpowiada, że Kościół jest w permanentnym kryzysie od czasów powołania dwunastu apostołów, którzy czasem między sobą się kłócili, a i nierzadko nie zawsze postępowali tak, jak oczekiwał od nich Chrystus, by w końcu jeden z nich okazał się zdrajcą. – Czytając Dzieje Apostolskie, jesteśmy świadkami kolejnych sytuacji kryzysowych – tłumaczy bp Kiciński, wskazując, że kryzys jest niejako wpisany w dzieje Kościoła i w tym sensie trzeba go odbierać jako szansę na rozwój i umocnienie się wspólnoty. – Pytanie bowiem polega nie na tym czy kryzys jest, tylko co my robimy w sytuacji kryzysu. Jeśli potraktujemy go jako wyzwanie, może się okazać, że wyjdziemy z niego silniejsi. Dlatego synod ma być zatrzymaniem się i wsłuchaniem w to, co mówi Duch Święty do naszego Kościoła – dodaje hierarcha.
Uroczystości inaugurujące II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczną się w kościele pw. NMP na Piasku o godz. 14.00. O 14.30 uczestnicy wysłuchają katechezy pt. „Nawrócenie albo śmierć”, którą wygłosi bp Maciej Małyga, a następnie uczestnicy spotkania w uroczystej procesji, śpiewając litanię do wszystkich świętych, przy dźwięku bębnów i rogów przejdą do wrocławskiej archikatedry. Tutaj około godz. 15.30 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem abp Józefa Kupnego. Po Mszy św. w ogrodach Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpocznie się wspólne świętowanie.
Tego samego też dnia pięćdziesięcioosobowa grupa pielgrzymów z archidiecezji wrocławskiej będzie modliła się w sanktuarium w Lourdes w intencji synodu i owoców prac synodalnych.
Harmonogram prac wygląda następująco: do listopada komisje synodalne będą wypracowywały odpowiedzi na wyzwania i postulaty, które zostały wskazane w syntezach. W tym czasie zespoły w parafiach będą spotykały się na modlitwie i rozważaniu słowa Bożego. Pod koniec listopada do zespołów zostaną przesłane pierwsze projekty dokumentów synodalnych. – Każda parafia zatem będzie miała dostęp do tego, co zostanie wypracowane w komisjach, by w jakiś sposób się do tego ustosunkować, to znaczy by wyraźnie stwierdzić, co ich zdaniem może na poziomie parafialnym przynieść pozytywne efekty, a co jest oderwane od rzeczywistości – tłumaczy Kwiatkowska. W marcu 2025 r. są spodziewane odpowiedzi, które zostaną przekazane komisjom synodalnym, by te mogły sformułować końcowe dokumenty. Te zaś staną się przedmiotem obrad plenarnych, których start planowany jest na czerwiec 2025 r. Zakończenie synodu planowane jest w 2026 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.