W niedzielę rozpoczynają się „Jedlińskie Zapusty” połączone ze „Ścięciem Śmierci”
17 lutego 2012 | 16:04 | rm Ⓒ Ⓟ
We wtorek odbędą się "Jedlińskie Zapusty", którego centralnym punktem będzie widowisko historyczne "Ścięcie śmierci". Jest to jedyny tego typu obrzęd ludowy w Polsce. Odbywa się corocznie w Jedlińsku koło Radomia w ostatni wtorek karnawału, w tak zwane kusaki. W programie jest jarmark twórców ludowych połączony z występami kapel ludowych i zespołów muzycznych.
Widowisko przetrwało do naszych czasów dzięki ks. Janowi Kłoczkowskiemu, który spisał przebieg ludowego obrzędu w XIX wieku. Był proboszczem w Jedlińsku, a także historykiem – amatorem. Założył i prowadził kronikę parafialną, będącą bogatym źródłem informacji o ówczesnym Jedlińsku. Jego imię nosi Muzeum Ziemi Jedlińskiej. – Jest to osoba, której wiele zawdzięczamy, która poświęciła całe swoje życie dla naszych mieszkańców. W czerwcu będziemy obchodzili 200. rocznicę urodzin tego zasłużonego księdza, dzięki któremu do naszych czasów przetrwał obrzęd ścięcia śmierci – powiedział wójt Jedlińska Wojciech Walczak.
Dyrektor miejscowego Centrum Kultury Agnieszka Gruzek poinformowała, że tegoroczne "Zapusty Jedlińskie" rozpoczną się w niedzielę. W programie jest Zapustowy Bal Kobiet, w poniedziałek zaś będą koncerty, odczyty oraz prezentacje twórczości ludowej. We wtorek natomiast odbędzie się widowisko plenerowe "Ścięcie Śmierci". – To ewenement w skali Polski i Europy. Jedlińsk słynie z tego widowiska. Jest to bardzo ciekawa impreza etnograficzna – powiedział historyk Sebastian Piątkowski, który w poniedziałek będzie promował swoją książkę "Jedlińsk – monografia historyczna miejscowości i okolic". W publikacji liczącej 600 stron, znalazł się rozdział poświęcony temu obrzędowi ludowemu.
Dodatkowym elementem "Zapustów Jedlińskich" będą prezentacje obrzędów zapustowych z innych regionów Polski. – Będziemy świadkami wymiany doświadczeń oraz poznawali tradycje kończące karnawał kultywowanych w innych zakątkach naszego kraju – podkreśliła Agnieszka Gryzek. Swój udział zapowiedział Ludowy Zespół Satyryczny "Krampskie Bery" z Krępnej koło Opola, który zaprezentuje zapustowy Obrzęd Wodzenia Niedźwiedzia.
Wtorkowy obrzęd "Ścięcia Śmierci" rozpocznie się o 15.30. W południe nastąpi przejęcie władzy przez postacie widowiska od urzędującego wójta gminy. Od tego momentu na ulicach Jedlińska pojawiają się różne barwne postacie: diabły, Cyganki, rybacy, panna młoda i pan młody, dziady, baby, kominiarze i policjanci.
"Ścięcie śmierci" to obrzęd ludowy sięgający swoim rodowodem XVII wieku. Legenda głosi, że dawno temu w zapustny wtorek ludność miasteczka została poruszona wiadomością przyniesioną przez kościelnego Kantego. Twierdził on, że śmierć się upiła i zgubiła kosę na okolicznych łąkach, jest więc niegroźna. Mieszkańcy Jedlińska ruszyli, by pojmać śmierć. Doprowadzili ją przed sąd, który wydał wyrok – śmierć będzie ścięta. Po jej pogrzebie odbyła się zabawa. Patronat nad obrzędem sprawuje Radio Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.