Drukuj Powrót do artykułu

W Niemczech powstaje wyjątkowy meczet

12 lutego 2019 | 02:35 | ts | Norderstedt Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pierre Châtel-Innocenti / Unsplash

W miejscowości Norderstedt w niemieckim Szlezwiku-Holsztynie powstanie wyjątkowy meczet. Budowa, na którą wydano już zezwolenie, rozpocznie się w połowie czerwca w części przemysłowej miasta, graniczącej z Hamburgiem, a jej koszt wyniesie około czterech milionów euro, poinformowała wspólnota Eyüp-Sultan, należąca do turecko-islamskiej organizacji religijnej Ditib, jednej z największych sunnickich organizacji islamskich w Niemczech.

Swój projekt przedstawił po raz pierwszy szerokiej publiczności architekt Selçuk Ünyilmaz podkreślając, że jest to projekt „jedyny w swoim rodzaju”. Jednym z elementów tej koncepcji jest zastosowanie energii odnawialnej. M.in. na dwóch 21-metrowych minaretach, z których w tradycyjnych meczetach muezini nawołują do modlitwy, pionowo umieszczone skrzydła wiatraków będą wytwarzały energię elektryczną. „Energooszczędna” ma być także fasada meczetu.

Wnętrze świątyni pomieści ok. 300 wiernych. W trzypiętrowym budynku architekt zaplanował także kawiarnię, supermarket oraz pomieszczenia na cele szkoleniowe oraz na projekty związane m.in. z kobietami i młodzieżą. Szklaną fasadę ozdobią takie słowa, jak „pokój”, „skrucha”, czy „wiara”. Ze szkła została również zaplanowana kopuła. Nowy meczet zastąpi dotychczasowy, który znajduje się w dawnej restauracji, poinformował architekt.

„My, pochodzący z Turcji muzułmanie, jesteśmy już trzecim, czy czwartym pokoleniem w Norderstedt. Poprzez ten reprezentacyjny obiekt pragniemy pokazać, że tu jest nasze miejsce”, powiedział rzecznik wspólnoty Tahsin Cem. Podkreślił, że nowy meczet ma być jednocześnie miejscem spotkania, również dla nie-muzułmanów.

Nowa inwestycja ma być sfinansowana wyłącznie ze składek. „Na finansowanie meczetu nie otrzymaliśmy ani grosza z Turcji”, zaznaczył Cem i poinformował, że dotychczas wspólnota zebrała ok. miliona euro.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.