W Nowym Targu odnowiono 120-letnią macewę
27 marca 2021 | 12:33 | jg | Nowy Targ Ⓒ Ⓟ
Od odnowienia 120-letniej macewy żydowskiej rozpoczęły się prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu w ramach projektu „Ludzie, nie liczby”. Potrwają one do października 2021 r.
– Zakończyliśmy prace przy cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu, ten nowotarski jest o wiele w lepszym stanie. Ale i tak mamy mnóstwo zadań do wykonania. Pragniemy odnaleźć zbiorowe mogiły czy fundament domu przedpogrzebowego – opowiada Dariusz Popiela, znany sportowiec i inicjator projektu „Ludzie, nie liczby”. Podkreśla wielką życzliwość mieszkańców Podhala do projektu.
Pierwszym efektem nowotarskiej odsłony projektu „Ludzie, nie liczby” jest odnowienie 120 -letniej macewy, która upamiętnia 51-latka, mieszkańca Nowego Targu lub okolic. Macewę pomogli odnaleźć członkowie Podhalańskiej Grupy Eksploracyjnej.- Ten nagrobek żydowski jest niezwykle ważną formą pamięci i takim też jej nośnikiem. Jesteśmy przyzwyczajeni do nośników cyfrowych, ale zapominamy, że są inne, równie ważne – mówi Dariusz Popiela.
Prace nowotarskie przy projekcie „Ludzie, nie liczby” potrwają do października 2021. – Nasze prace będziemy chcieli zwieńczyć wykonaniem pomnika z ponad 2 tys. osób wymienionych z imienia i nazwiska, które spoczywają na tym cmentarzu – dodaje Dariusz Popiela.
Na cmentarzu w Nowym Targu pochowani są żydowscy mieszkańcy współtworzący to miasto przez wieki. Na cmentarzu doszło do wielu dramatycznych wydarzeń. Rozstrzelano tam kilkaset osób. Projektowi „Ludzie, nie liczby” prowadzonym w Nowym Targu będzie towarzyszyć publikacja naukowa dr Karoliny Panz.
Nowotarski cmentarz nie jest pierwszym cmentarzem żydowskim, który zostanie odnowiony w południowej Polsce i na Podhalu. Prace były prowadzone m.in. w Krościenku nad Dunajcem i w Czarnym Dunajcu. Odnowiono także cmentarz ewangelicki w Nowym Sączu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.