W Ogrodach Watykańskich zasadzono jabłoń dla uczczenia męczeństwa Ulmów
06 marca 2024 | 17:59 | Krzysztof Dudek SJ, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych oddający cześć osobom, które pomagały ofiarom Holocaustu i tym, którzy sprzeciwiali się reżimom totalitarnym oraz masowym zbrodniom. Przy tej okazji w Watykanie posadzono symboliczną jabłonkę ku pamięci rodziny Ulmów. Ponieśli oni śmierć za ukrywanie Żydów.
Ceremonia miała miejsce w Ogrodach Watykańskich w części, gdzie znajdują się różnorodne drzewa upamiętniające ważne wydarzenia. Przewodniczył jej watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin oraz szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych. Na wstępie purpurat przypomniał, że w tym miesiącu będziemy przeżywać 80. rocznicę śmierci rodziny Ulmów.
„Pomoc potrzebującym była dla Ulmów czymś normalnym, a decyzja o przyjęciu Żydów była przemyślana – mówił purpurat. – Wiele razy mówiono im: «Nie ukrywajcie Żydów, bo wpadniecie w kłopoty». Józef odpowiadał stanowczo: «To są ludzie, nigdy ich nie wyrzucę»”. Jak następnie przypomniał hierarcha, Ulmowie padli ofiarą donosu i wraz z ukrywanymi Żydami zostali zabici przez niemieckich żandarmów. „Dziś nasze upamiętnienie polega na postawieniu żywego pomnika, który przynosi autentyczne owoce symbolizujące owoce krwi tych męczenników” – zaznaczył kard. Parolin i dodał: „czujemy prawdziwy podziw dla świadectwa tej rodziny. Chcemy również oddać hołd wszystkim tym, którzy w tragicznych momentach historii ryzykowali swoje życie, aby pomóc prześladowanym, a podczas II wojny światowej w szczególności Żydom”.
Posadzoną dziś jabłoń ofiarował marszałek województwa podkarpackiego, Władysław Ortyl. To wyjątkowe drzewo, gdyż pochodzi bezpośrednio od jabłoni zaszczepionej przez bł. Józefa Ulmę. Jak wskazywał obecny na ceremonii arcybiskup przemyski Adam Szal, przykład Ulmów zaprasza nas do pomyślenia o naszych rodzinach i zadbania o to, aby były Bogiem silne i żyły Ewangelią.
„Dzisiejsza uroczystość posadzenia drzewka, które jest związane w jakiś sposób z Józefem Ulmą, jest jakby ciągiem dalszym wobec beatyfikacji” – mówił hierarcha. Jak podkreślał, ważne, żeby te wydarzenia nas inspirowały, a Ulmowie w sposób szczególny pokazują nam piękno życia rodzinnego opartego o Ewangelię. To jest wyzwanie dla duszpasterzy i dla każdej rodziny, aby potrafić się zgromadzić wokół ideałów bliskich Świętej Rodzinie – zaznaczył abp Szal.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma oraz podsekretarz w Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia Gabriela Gambino.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.