W Opolu powstał Instytut Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu
23 maja 2020 | 16:40 | xdkr, lk / hsz | Opole Ⓒ Ⓟ
Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego bp dr hab. Andrzej Czaja z dniem dzisiejszym powołał do istnienia przy Wydziale Teologicznym UO Instytut Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu. Instytut ma być think tankiem integrującym środowisko naukowców, głównie teologów, którzy pracowaliby nad relacjami teologii katolickiej wobec duchowości i filozofii Azji. Zaproszenie do współpracy zainteresowanych naukowców wystosował ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki, dyrektor nowego ośrodka naukowego.
W otwartym zaproszeniu, skierowanym m.in. do wydziałów teologicznych, seminariów duchownych oraz innych instytucji naukowych w całym kraju, ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki przypomina, że przynajmniej od trzech dekad katolicy w Polsce, zwłaszcza duszpasterze, stają przed dylematami związanymi z odpowiedziami na pytania o możliwość pogodzenia chrześcijaństwa z różnymi formami medytacji dalekowschodnich, jogi, medycyny chińskiej, sztuk walki, feng shui czy zen.
– Duszpasterze i katecheci próbują odpowiadać na te pytania często intuicyjnie lub pod wpływem medialnych informacji, egzorcyści niejednokrotnie „biją na alarm”, przestrzegając o zagrożeniach. Wszystko odbywa się z dużą dozą lęku i niewiedzy, bez pogłębienia teologicznego odwołującego się do źródeł, zarówno chrześcijańskich, jak i niechrześcijańskich, z którymi się konfrontujemy – stwierdza dyrektor nowo powstałego Instytutu Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu.
Jak tłumaczy, bardziej wyrafinowane pytania o możliwość wyrażania teologii poza systemami europejskiej filozofii klasycznej (np. arystotelesowsko-tomistycznej, w której zostały sformułowane podstawowe dogmaty) pozostają często bez adekwatnej odpowiedzi. – Dlatego też wydaje się potrzebny taki zespół, który – bez obiegowych uprzedzeń i stereotypów medialnych – mógłby podjąć studia, aby naukowo odpowiedzieć na pytania Kościoła naszych czasów, do którego drzwi coraz częściej puka Daleki Wschód – argumentuje ks. dr hab. Klejnowski-Różycki.
Wykładowca Wydziału Teologicznego UO wystosował zatem zaproszenie do współpracy poprzez członkostwo w Instytucie Badań nad Teologią i Duchowością Dalekiego Wschodu. „Istnieją już organizacje pomagające Kościołom na Wschodzie, możemy spotkać szereg publikacji na temat relacji np. Watykanu i Chin, problemów Kościoła w Indiach, prześladowaniach, prawach człowieka itp. Jednak brakuje refleksji ściśle teologicznej i filozoficznej” – wyjaśnia ks. Klejnowski-Różycki.
Instytut jest w trakcie tworzenia, ale już zaprasza profesorów, doktorów, doktorantów i magistrów, którzy zajmują się w jakikolwiek sposób tematyką teologii, duchowości czy filozofii Dalekiego Wschodu w relacji do chrześcijaństwa. Tworząc wspólne środowisko – uważa dyrektor Instytutu – mogliby oni wypracować teologiczne, źródłowe „perspektywy stosunku chrześcijan do mądrości Azji, granic możliwej osmozy, szans i zagrożeń”. – Mogłaby to być ważna pomoc dla tych, którzy w Kościele wypełniają „munus docendi” – dodaje ks. dr hab. Klejnocki-Różycki.
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt na adres: teologia.azjatycka@gmail.com lub dkr@uni.opole.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.