Drukuj Powrót do artykułu

W Panamie trwa spotkanie młodzieży tubylczej

20 stycznia 2019 | 07:23 | pb (KAI Panama) | Panama Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Andres Espinoza / JMJ Panama 2019

Jedną z imprez poprzedzających główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie jest Światowe Spotkanie Młodzieży Tubylczej. Przedstawiciele młodych rdzennych mieszkańców Ameryki Łacińskiej dzielą się na nim wyzwaniami i nadziejami związanymi z wiarą.

Spotkanie odbywa się w dniach 17-21 stycznia w Soloy w indiańskim regionie autonomicznym Ngäbe-Bugle w zachodniej części Panamy pod hasłem: „Podejmujemy pamięć o naszej przeszłości, aby odważnie budować nadzieję”. Uczestniczy w nim niemal 400 osób z takich krajów jak: Panama, Gwatemala, Brazylia, Meksyk, Peru, Boliwia czy Honduras.

Wielką niespodzianką było dla nich wczorajsze przesłanie wideo od papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty zachęcił ich do radosnego świętowania wiary w Jezusa Chrystusa.

Pierwszy roboczy dzień spotkania (18 stycznia) skupiony był wokół tematyki żywej pamięci ludów tubylczych, drugi (19 stycznia) poświęcono walce o życie w harmonii z Matką-Ziemią w świetle bogactwa ich kultur oraz encykliki papieża Franciszka „Laudato si’”, ostatni zaś (20 stycznia) ma na celu zachęcić młodych tubylców do aktywnego udziału w budowaniu „innego świata, który jest możliwy”.

Każdy dzień rozpoczyna się chwilą radości przy muzyce, śpiewie i tańcu, a także modlitwą, w których młodzi tubylcy wyrażają swoją tożsamość kulturową. Następnie odbywają się tradycyjne zabawy, pielgrzymki, działania proekologiczne, zaś na koniec dnia przewidziano przedstawienia kulturalne przygotowane przez grupy lokalne.

Spotkanie zakończy 21 stycznia niedzielna Msza św., odprawiana pod przewodnictwem jedynego (i pierwszego w historii) panamskiego kardynała José Luisa Lacunzy Maestrojuana, ordynariusza diecezji David, na której terenie znajduje się Soloy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.