W Petersburgu obradował episkopat katolicki
17 listopada 2022 | 19:00 | kg (KAI/B-I) | Sankt-Petersburg Ⓒ Ⓟ
Do modlitw, postu i dzieł miłosierdzia w intencji pokoju dla całej ludzkości wezwali jeszcze raz swoich wiernych oraz członków innych wyznań i religii katoliccy biskupi Rosji. Obradowali oni w dniach 8-10 listopada w Sankt-Petersburgu na swym 56. posiedzeniu plenarnym pod przewodnictwem metropolity archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp. Pawła (Paolo) Pezziego. Wyrazili szczególną wdzięczność pracownikom „Caritas Południa Rosji” i tym wszystkim, którzy pomagają uchodźcom, niezależnie od ich pochodzenia i poglądów.
W posiedzeniu wzięli udział wszyscy członkowie Konferencji Biskupów Katolickich Rosji (KBKR) z jej przewodniczącym abp. P. Pezzim na czele, biskup: Joseph Werth SJ z diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku, Clemens Pickel z diecezji św. Klemensa w Saratowie, Cyryl Klimowicz z diecezji św. Józefa w Irkucku i biskup pomocniczy w Moskwie Nikołaj Dubinin oraz sekretarz generalny episkopatu ks. Stephan Lipke SJ. Obecny był także nuncjusz apostolski w Rosji abp Giovanni d’Aniello.
Ponadto w omawianiu różnych spraw szczegółowych uczestniczyli: dyrektor niemieckiej katolickiej fundacji charytatywnej „Renovabis” ks. Thomas Schwartz, kierownictwo Związku Wspólnot Zakonnych w Rosji (CORSUM) – s. Oksana Brytyk USJK (urszulanka) i ks. Dariusz Harasimowicz OFMConv oraz rektor Wyższego Seminarium Duchownego „Królowej Apostołów” w Sankt-Petersburgu, które gościło obradujących – ks. Siergiej Timaszow.
Biskupi wezwali ponownie katolików i członków innych wyznań i religii do modlitw, postu i czynienia dzieł miłosierdzia w intencji pokoju dla całej ludzkości, wyrażając przy tym szczególną wdzięczność pracownikom „Caritas Południa Rosji” i tym wszystkim, którzy pomagają uchodźcom, niezależnie od ich pochodzenia i poglądów. Zaapelowali do duchowieństwa, aby w obecnej atmosferze napięcia dokładali wysiłków na rzecz obrony praw Kościoła, szczególnie zaś prawa wiernych do wolności wyznania, zwłaszcza w szpitalach, więzieniach i w innych miejscach.
Konferencja postanowiła znieść wszelkie ograniczenia i przepisy, związane z pandemią Covid-19, wzywając jednocześnie wiernych i duchownych do zachowania rozsądnych środków ostrożności. Podkreślono ważność posługi osób i wspólnot poświęconych Bogu, wyrażając pragnienie ścisłej i owocnej współpracy z nimi.
Wiele uwagi obradujący poświęcili sprawom przygotowania do kapłaństwa, wskazując w tym kontekście na pozytywną dynamikę pracy seminarium petersburskiego. Zaznaczyli, iż w chwili obecnej świeccy także zyskali możliwość kształcenia się w działającym przy seminarium Instytucie Teologicznym św. Jana Złotoustego – na razie na zasadach bezpośrednich, ale w przyszłości również zaocznie.
Członkowie KBKR wyrazili wdzięczność za dotychczasowe owoce procesu synodalnego, który ma trwać do jesieni 2024 roku oraz za zdecydowaną wolę czynienia wszystkiego, aby Kościół stawał się coraz bardziej środowiskiem wolnym od przemocy zarówno wobec dzieci, jak i dorosłych. W tym celu rosyjscy hierarchowie katoliccy popierają rozwój niezbędnej formacji dla księży, osób zakonnych, seminarzystów i pracowników duszpasterskich. Zaplanowali zwłaszcza przeprowadzenie seminarium w celu nauczenia duchownych towarzyszenia ludziom poszkodowanym wskutek przemocy w różnych okolicznościach.
Wyrażono także zamiar rozwijania kontaktów z Kościołami lokalnymi w innych krajach, szczególnie wznowienia tradycji spotkań z biskupami z Azji Środkowej. Biskupi będą też nadal rozwijać dialog z innymi wyznaniami i religiami, podkreślając, że obecnie istnieje wiele dobrych kontaktów z luteranami i innymi wspólnotami wyrosłymi z Reformacji oraz, zwłaszcza na szczeblu lokalnym, z prawosławnymi. Zwrócono uwagę, że dzięki wysiłkom nuncjusza umacniają się kontakty z muzułmanami.
W czasie posiedzenia podkreślono ponadto ważność rozwijania życia liturgicznego i m.in. w tym celu zostanie opracowany nowy program kształcenia muzyków kościelnych i organistów (systemem bezpośrednim i zdalnie) nie tylko w Moskwie, ale również w regionach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.