W piątek bazylika św. Euzebiusza
16 marca 2018 | 08:04 | mip | Rzym Ⓒ Ⓟ
Świątynia przy Piazza Vittorio Emanuele wybudowana zostało około 360 roku przez papieża Liberiusza. Wcześniej chrześcijanie spotykali się w tutejszym kościele domowym, by czcić męczennika św. Euzebiusza.
Jak głosi legenda Euzebiusz urodził się pod koniec III wieku. Został biskupem Vercelli, miasta znajdującego się niedaleko Mediolanu. Wprowadził zwyczaj wspólnego życia duchowieństwa. Kwestionował również popularną w północnej Italii herezji Ariusza. Na polecenie cesarza Konstancjusza Euzebiusz został wezwany do Mediolanu, gdzie kazano mu podpisać dokument popierający herezję. Kiedy odmówił, został uwięziony i torturowany, aż wreszcie zmarł z powodu otrzymanych ran.
Znana dziś forma bazyliki pochodzi z XVIII w. Fasadę schowanej nieco za innymi domami świątyni wykonał Carlo Stefano Fontana w 1711 r. Ponad bazyliką wznosi się romańska dzwonnica – pozostałość przebudowy gmachu z XIII w.
Położenie doskonale oddaje dostojny spokój, jaki odnajdziemy wewnątrz kościoła. W środku widzimy trzynawowe, niezbyt obszerne neoklasycystyczne wnętrze. Jasne, pozbawione malowideł ściany nawy głównej kierują wzrok ku sklepieniu, gdzie oglądać można fresk Rafaela Mengsa „Chwała św. Euzebiusza”. Święty z malowidła wskazuje na tabliczkę z napisem „współistotny Ojcu”, czyli tym twierdzeniem wiary, za które oddał życie.
W kościele czczone są relikwie świętych męczenników Euzebiusza, Orozjusza i Paulinus. Po lewej stronie znajduje się kaplica poświęcona jest św. Celestynowi V – papieżowi, który zrzekł się tego urzędu, uważając, że nie nadaje się na biskupa Rzymu.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W piątek, 16 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8
Kraków: kościół MB Różańcowej, Piaski Nowe
Poznań: kościół Objawienia Pańskiego, ul. Miastkowska 128-132
Lublin: parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Nałkowskich 80B
Łódź: parafia Zesłania Ducha Świętego, ul. Piotrkowska 2
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.