W piątek kościół św. Stefana
23 marca 2018 | 06:11 | mip (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
W piątek wędrujemy ponownie na wzgórze Celio. Tutaj, w pobliżu znanego już nam kościoła Matki Boskiej in Domnica znajduje się kościół narodowy Węgrów. Jego patronem jest święty Stefan.
Kościół św. Stefana jest niewątpliwie jedną z najbardziej wyjątkowych świątyń Wiecznego Miasta. Wpływa na to przede wszystkim architektura budynku, wzorowana najprawdopodobniej na jerozolimskiej bazylice Grobu Pańskiego. Świątynia ma kształt rotundy. Jej centrum stanowi ołtarz otoczony pasażem z kolumnami.
Kościół w tym miejscu – na terenie starożytnych wojskowych koszarów – postawił w II połowie V w. papież Symplicjusz. Na ścianach kościoła widnieją freski z końca XVI w. Przedstawiają one najwymyślniejsze, straszliwe tortury, jakim poddawano świętych męczenników. Symbolicznie dane jest nam oglądać je dokładnie tydzień przed rozważaniem męki i śmierci Chrystusa.
Świątynia dedykowana jest św. Stefanowi – pierwszemu męczennikowi chrześcijańskiemu, którego relikwie zostały odnalezione w Ziemi Świętej w 415 r. Później kościół powiązany został ze św. Stefanem węgierskim. Znajduje się tu jego kaplica, a kościół jest kościołem narodowym Węgier. Do XVI w. był w rękach paulinów węgierskich, obecnie należy do Kolegium Niemiecko-Węgierskiego.
Kazania głosił tutaj święty papież Grzegorz Wielki. Do dnia dzisiejszego można podziwiać tu resztki jego biskupiej katedry.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W piątek, 23 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16
Kraków: kościół sióstr albertynek „Ecce Homo”, ul. Woronicza
Poznań: kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa, ul. Żydowska 34
Lublin: kościół Świętego Ducha, Krakowskie Przedmieście 1
Łódź: parafia św. Siostry Faustyny, plac Niepodległości 1
***
W ostatnim tygodniu duchowej pielgrzymki stacyjnej po świątyniach Rzymu zapraszamy do udziału w konkursie. Codziennie od czwartku 22 marca do Wielkiego Czwartku 29 marca zamieszczać będziemy jedno pytanie dotyczące rzymskich kościołów stacyjnych, opisywanych na naszym portalu przez cały Wielki Post.
Spośród osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi codziennie wyłonimy jednego zwycięzcę, który otrzyma egzemplarz wyjątkowego przewodnika autorstwa Hanny Suchockiej „ Rzymskie pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miasta”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Rosikon Press.
Dziś pytanie konkursowe brzmi:
W 1725 r. włoski malarz Sebastiana Conca namalował fresk na stropie nawy głównej rzymskiego kościoła poświęconego patronce muzyki sakralnej. Proszę wskazać o jaką świętą chodzi oraz jakie atrybuty artysta przypisał świętej.
Odpowiedzi wraz z adresem korespondencyjnym prosimy przesyłać na adres konkurs@ekai.pl. W temacie wiadomości prosimy wpisać „Kościoły stacyjne”. Na odpowiedzi na to pytanie czekamy dziś (piątek) do godz. 22.00. Laureata dzisiejszego pytania konkursowego ogłosimy jutro, w opisie kolejnego kościoła stacyjnego. Pełna lista laureatów znajduje się >>TUTAJ<<
***
Laureatką czwartkowego konkursu została pani Grażyna Wawrzynowicz z Grójca Wielkiego. Poprawna odpowiedź na zadanie pytanie brzmi: Bazylika św. Pawła za Murami. Wszystkim, którzy znali poprawną odpowiedź gratulujemy i zachęcamy do przesyłania odpowiedzi na kolejne pytania.
Wykaz wszystkich wielkopostnych kościołów stacyjnych wraz z linkami do poszczególnych opisów znajduje się >>TUTAJ<<
Zobacz Regulamin konkursów na portalu eKAI.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.