W piątek papież spotka się z prezydentem Zełenskim
10 października 2024 | 00:05 | tom, Vatican News | Watykan Ⓒ Ⓟ
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz trzeci przyjeżdża do Watykanu i spotka się z papieżem Franciszkiem. Poinformowało o tym Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dodając, że spotkanie zaplanowano na najbliższy piątek, 11 października, na godzinę 9:30. Papieska audiencja dla przywódcy kraju dręczonego trwającą od ponad dwóch i pół roku wojną odbędzie się siedemnaście miesięcy po ostatnim spotkaniu w Auli Pawła VI, 13 maja 2023 roku. Zaplanowane jest czterdzieści minut rozmowy, podczas której papież zapewnił o swojej nieustannej modlitwie za kraj, który nigdy nie został zapomniany w jego publicznych apelach i ciągłym nawoływaniu do pokoju.
Zełenski uczestniczy obecnie w szczycie Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia w Dubrowniku w Chorwacji. W czwartek, przed spotkaniem w Watykanie, spotka się w Rzymie z premier włoskiego rządu Giorgią Meloni.
Ostatnia audiencja w Watykanie w maju 2023 r.
Obaj, jak czytamy w ówczesnym watykańskim komunikacie, „zgodzili się co do potrzeby kontynuowania wysiłków humanitarnych na rzecz ludności”, a „papież szczególnie podkreślił pilną potrzebę „gestów człowieczeństwa” wobec najbardziej dotkniętych ludzi, niewinnych ofiar konfliktu”. Zełenski – który tego dnia rozmawiał również z abp Paulem Richardem Gallagherem, watykańskim sekretarzem ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi – za pośrednictwem platformy X wyraził swoją wdzięczność papieżowi za jego „osobistą uwagę na tragedię milionów Ukraińców” i potwierdził, że rozmawiał z Franciszkiem o „dziesiątkach tysięcy deportowanych ukraińskich dzieci”, które należy sprowadzić do domu „wszelkimi wysiłkami”. Dodał, że wezwał do „potępienia rosyjskich zbrodni w Ukrainie” i mówił o „Formule Pokoju” jako „jedynym skutecznym algorytmie osiągnięcia sprawiedliwego pokoju”, proponując „przestrzeganie jej realizacji”.
Kontakty od wybuchu wojny i dwustronne na szczycie G7
Po raz pierwszy Zełenski wszedł do Pałacu Apostolskiego w Watykanie 8 lutego 2020 r., kiedy pandemia Covid-19 zaczęła rozprzestrzeniać się w Europie, a rosyjska agresja dotyczyła wschodniej Ukrainy. Od czasu pierwszego rosyjskiego bombardowania Kijowa papież kilkakrotnie kontaktował się z prezydentem Ukrainy listownie i telefonicznie, w tym 28 grudnia 2023 r., składając życzenia bożonarodzeniowe i powtarzając życzenie „sprawiedliwego pokoju dla nas wszystkich”.
Półtora roku po wybuchu wojny Zełenski – już nie tak odizolowany jak w pierwszych miesiącach – powrócił do podróżowania i w maju ubiegłego roku odbył trasę, która obejmowała kilka europejskich stolic, w tym Rzym i Watykan. W czerwcu tego roku uczestniczył wraz z szefami państw i rządów w szczycie grupy siedmiu państw, najbardziej rozwiniętych gospodarek i demokracji na świecie G7 w Borgo Egnazia w Apulii, a przy tej okazji odbył prywatne spotkanie dwustronne z papieżem.
Misja kard. Zuppiego
Od czasu audiencji w maju 2023 r. papież wystosował wiele innych apeli, w szczególności o wymianę więźniów i pokojowe rozwiązanie dla Ukrainy. Była też misja kardynała Matteo Marii Zuppiego, mająca na celu „złagodzenie napięć w konflikcie w Ukrainie, w nadziei, z której Ojciec Święty nigdy nie zrezygnował, że może to zapoczątkować drogi pokoju”.
Między czerwcem a lipcem prezydent CEI podróżował jako papieski wysłannik do Kijowa – gdzie widział się z samym Zełenskim – a następnie do Moskwy, Waszyngtonu i Pekinu, spotykając się z przedstawicielami politycznymi i kościelnymi. Misja kard. Zuppiego, co potwierdził również kilkakrotnie kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin, uruchomiła „mechanizm” wymiany więźniów i repatriacji dzieci. Mechanizm, który działa powoli, ale postępuje i który doprowadził również do konkretnych rezultatów, takich jak uwolnienie dwóch greckokatolickich zakonników redemptorystów, Iwana Lewickiego i Bohdana Helety, aresztowanych w listopadzie 2022 r. i uwolnionych przez Rosję w ramach wymiany więźniów z Ukrainą 29 czerwca br. Zełenski podziękował między innymi Stolicy Apostolskiej za „wysiłki” podjęte „w celu sprowadzenia tych ludzi do domu”.
Spotkanie z kard. Parolinem
Wyrazy wdzięczności ukraińskiego przywódcy przekazał również kard. Parolin, który w lipcu br. udał się do Ukrainy na uroczystości w Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie. Przy tej okazji zatrzymał się również w Kijowie, gdzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej został przyjęty przez Wołodymyra Zełenskiego, któremu powtórzył „bliskość i zaangażowanie papieża w znalezienie sprawiedliwego i trwałego pokoju dla udręczonej Ukrainy”. Podczas spotkania ukraiński prezydent odznaczył kardynała wysokim odznaczeniem państwowym, Orderem Zasługi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.