W pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu rozpoczynają się targi końskie w Skaryszewie
07 lutego 2023 | 14:51 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Skaryszewski Jarmark Koński rozpocznie się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Stąd też pochodzi jego nazwa „Wstępy” – od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu. Dodajmy, że Skaryszew to jedna z najstarszych parafii w diecezji radomskiej. Została erygowana około 1167 roku.
Tradycja głosi, że sam król Jagiełło zezwolił, by w Skaryszewie odbywały się targi końskie. Miał to być wyraz wdzięczności za konie przekazane na potrzeby rycerstwa walczącego pod Grunwaldem.
– 390 lat tradycji, tysiące zwiedzających, dziesiątki kramów i straganów, a przede wszystkim konie. Skaryszewski Jarmark Koński to jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalno-handlowych w Polsce i Europie, łączących tradycję dawnych spotkań kupieckich z folklorem i sztuką ludową – mówi Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.
Przypomina, że jarmark koński powstał w konsekwencji przeobrażenia przywileju targowego nadanego miastu przez króla Władysława IV w 1633 roku, na jarmark ruchomy „post Dominica Quadragessimea proxima singularis annis”, w najbliższy poniedziałek, po niedzieli wstępnej Wielkiego Postu, każdego roku.
Znany historyk ziemi radomskiej żyjący w XIX wieku ks. Józef Gacki pisał w pamiętniku religijno-moralnym, że „z Krakowa do Litwy droga królewska szła na Skaryszów. Posłańcy przeto panujących, mimo dawniejsze przywileje, konie ustawicznie stąd zabierali i pędzili”. O jarmarku w 1853 roku tak pisał: „Od dawna żaden jarmark nie odprawuje się tu dłużej jak jeden dzień, wyjąwszy na Wstępy, który odbywa się przez poniedziałek, wtorek i środę […] koni zwykle około 1500 sztuk. W poniedziałek prócz tego w wielkiej obfitości wszystko, co każdy rolnik potrzebuje”.
Dziś na targach możemy głównie zobaczyć konie wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych. Od kilku lat imprezie towarzyszy Ogólnopolski Pokaz Koni Hodowlanych. Licznie zgromadzona publiczność może podziwiać konie rasy wielkopolskiej, śląskiej, szlacheckiej i zimnokrwistej. Nieodłącznym elementem targów jest Aleja Twórców Ludowych, gdzie na przyjezdnych czeka bogata oferta rękodzielników, twórców i rzemieślników z całej Polski.
Skaryszewski jarmark to wielkie święto kultury ludowej. Estrada Folkloru to scena dla zespołów ludowych i śpiewaczych, gawędziarzy, zespołów tanecznych, śpiewaków i muzykantów.
Skaryszewski jarmark koński to jedna z najstarszych i największych plenerowych imprez handlowo-kulturalnych w Polsce i jedna z największych w Europie. Siłą jarmarku jest jego niepowtarzalny klimat kultury ludowej i osobliwa atmosfera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.