Drukuj Powrót do artykułu

W Płocku Msze św. w obrządku greckokatolickim

04.12.2017 , Płock / pab / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. © Mazur / catholicnews.org.uk

W kościele księży salezjanów na Stanisławówce w Płocku co niedzielę odprawiane będą Msze św. w obrządku greckokatolickim, głównie dla Ukraińców przebywających w Polsce. Pierwsza miała miejsce w minioną niedzielę. Posługują tam księża z greckokatolickiej parafii pw. błogosławionego Mikołaja Czarneckiego w Warszawie.

Jak przyznaje ks. Bogdan Kruba, proboszcz z Warszawy, wiernych nie było zbyt wielu, ale ci, którzy przyszli, dodali kapłanom dużo otuchy. – To była pierwsza Msza, informacja musi się dopiero rozejść. Ale ci, którzy na nią przyszli dziękowali za jej zorganizowanie i zapowiadali, że będą rozpowszechniać tę informację. Nawet młodzi ludzie deklarowali taką pomoc, bo wiedzą, że zainteresowani są – powiedział KAI ks. Kruba.

Do odwagi bycia apostołami i zachęcania innych do uczestnictwa w liturgii zachęcał też w kazaniu.

Duszpasterz wierzy, że ta praca będzie miała sens, tym bardziej, że już po pierwszej Mszy zgłosiła się kobieta, która chce ochrzcić swoje dziecko w obrządku greckokatolickim. W Mszy św. uczestniczyli także wierni kościoła rzymskokatolickiego, zainteresowani odmiennym rytem sprawowania liturgii, która – co należy zaznaczyć – pozostaje w jedności z obrządkiem łacińskim.

– Jestem zbudowany tym dniem. Skoro są tu ludzie z Ukrainy, to chcemy im służyć. Nie idziemy do Płocka, żeby coś udowadniać, ale żeby służyć, żeby nasi wierni mogli się wyspowiadać, żeby mogli usłyszeć Słowo Boże, uczestniczyć w liturgii – podkreślił ks. Kruba.

Greckokatolicki kapłan podkreśla również wielką życzliwość i otwartość salezjanów, którzy udostępnili jedną z kaplic w swoim kościele. Msze św. dla grekokatolików będą tam odprawiane w każdą niedzielę o 12.00.

Według informacji ks. Kruby imigrantów z Ukrainy w Płocku i okolicach może być nawet kilkanaście tysięcy. Są jednak różnych wyznań: greckokatolickiego, rzymskokatolickiego, prawosławnego i Kościołów protestanckich.

Wersja do druku

Przeczytaj także

04 grudnia 2017 09:17

W miejscu narodzenia Chrystusa uroczyście rozpoczęto Adwent

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.