Drukuj Powrót do artykułu

W poniedziałek bazylika Czterech Koronatów

12 marca 2018 | 06:24 | mip | Rzym Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. ho visto nina volare / Wikimedia

W poniedziałek rzymska liturgia stacyjna odprawiana jest na wzgórzu Celio, w bazylice Świętych Czterech Koronatów – romańskiej „twierdzy”, ukrytej nieco w uliczkach pomiędzy Koloseum a Lateranem.

Pierwszy kościół zbudowano tutaj już pod koniec IV wieku, ku czci męczenników – czterech żołnierzy Sewera, Seweriana, Karpofora i Wiktoryna, którzy zginęli w takcie prześladowań za czasów Dioklecjana, ponieważ odmówili czci dla pogańskiego boga Eskulapa. W świątyni czczonych jest również pięciu chrześcijańskich kamieniarzy: Klaudiusza, Kastora, Nikostrata, Symforiana i Symplicjusza, którzy nie chcieli wyrzeźbić posągu Asklepiosa.

Pierwszy gmach, niemal doszczętnie zrujnowany przez najazd Normanów w XI wieku, odbudowany został na polecenie papieża Paschalisa II w XII wieku. Z czasem do kościoła dobudowano kolejne fortyfikacje i dobudówki, tworząc z niego małą twierdzę. Masywna wieża służyła jako punkt obserwacyjny oraz dzwonnica. Należy ona do najstarszych tego rodzaju obiektów w Rzymie

Romański kompleks jest dziś siedzibą sióstr augustianek. Dzięki dwóm cennym architektonicznie dziedzińcom miejsce wydaje się oazą ciszy, spokoju i zadumy.

Wnętrze świątyni zachwyca średniowiecznym, dostojnym przepychem. Zobaczyć trzeba koniecznie zachowaną w idealnym stanie kryptę, gdzie przechowuje się szczątki patronów bazyliki.

Przy okazji liturgii stacyjnej można również zwiedzić niedostępną na co dzień kapicę św. Sylwestra z niezwykłymi freskami ilustrującymi zmagania władzy świeckiej i kościelnej, prezentowanych poprzez historię cesarza Konstantyna i papieża Sylwestra I.

Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych

***

W poniedziałek, 12 marca liturgie stacyjne odprawiane są:

Warszawa: parafia Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21
Kraków: kościół św. Mikołaja, ul. Kopernika
Poznań: kościół św. Antoniego Padewskiego (franciszkanie), ul. Franciszkańska 2
Lublin: kościół św. Józefa (karmelici), ul. Świętoduska 14
Łódź: parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Baczyńskiego 156

***

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:

Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.