W poniedziałek w Poznaniu centralne obchody 25. Dnia Judaizmu
12 stycznia 2022 | 20:14 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Celem Dnia Judaizmu jest o pokazanie głębokich związków między judaizmem i chrześcijaństwem – powiedział bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI mówiono o 25-letniej tradycji tego wydarzenia i zaprezentowano program centralnych obchodów Dnia Judaizmu, które w tym roku odbędą się w Poznaniu.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich nawiązywał do pierwszego Dnia Judaizmu, który obchodzony był w 1998 roku w Synagodze Nożyków w Warszawie. Wyraził opinię, że dzięki dotychczasowym obchodom tego wydarzenia, wiedza o judaizmie w Kościele katolickim bardzo wzrosła. “To już jest inny świat niż 25 czy nawet 10 lat temu” – stwierdził rabin dodając, że potrzeba wspólnej pracy, by w obchody Dnia Judaizmu włączyły się szersze kręgi katolików.
Rabin ocenił także, że katolicy i Żydzi powinni wspólnie angażować się na rzecz największych wyzwań społecznych. Wśród nich wymienił kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Wspomniał przy tym apel w tej sprawie, jaki podpisał w listopadzie wraz z przedstawicielami Kościoła katolickiego i innych wyznań chrześcijańskich oraz prezydentem Warszawy.
Nadzieję na większe zaangażowanie się polskich parafii w obchody Dnia Judaizmu wyraził prof. Jan Grosfeld. “Nie można wydawać owoców bez czerpania ze zdrowych korzeni” – wskazał członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem wyrażając ubolewanie, że wydarzenie to jest przypominane w niewielu tylko polskich parafiach, a w jeszcze mniejszej ich liczbie jest on celebrowany i przeżywany.
Hasłem obchodów są słowa “Moje myśli nie są myślami waszymi” zaczerpnięte z Księgi Izajasza (Iz 55,8) Program wydarzenia przewiduje m.in. modlitwę chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera, wspólne nabożeństwo biblijne oraz podsumowanie – z perspektywy żydowskiej i katolickiej – 25-letniej historii Dnia Judaizmu w Polsce. Odbędzie się także wręczenie Nagrody „Menora Dialogu”. Otrzyma ją Jan Grosfeld.
Podczas konferencji prasowej bp Markowski powiedział, że obchody Dnia Judaizmu są “powrotem do źródeł”. Natomiast w specjalnym Słowie z okazji 25. edycji tego wydarzenia duchowny zaznaczył, iż należy stale przypominać o tym, że chrześcijaństwo wywodzi się z religii żydowskiej. “Tracąc z nią kontakt odcinamy swoje korzenie, pozbawiając się soków niezbędnych do życia” – podkreślił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
Program centralnych obchodów, które jak co roku odbędą się 17 stycznia, przewiduje m.in. modlitwę chrześcijan i Żydów przy symbolicznym grobie rabina Akivy Egera. Modlitwę poprowadzą naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz przewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej, ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu. Wydarzenie odbędzie się na Cmentarzu żydowskim, przy ul. Głogowskiej 26a o godz. 11.00.
Pół godziny później, o godz. 11.30 w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu nastąpi otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera. Wykład “Charyzmatyczna postać rabina Akivy Egera inspiracją dla współczesnych” wygłosi prof. Rafał Witkowski (UAM).
Na godz. 13.00 zaplanowano odwiedziny w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu (ul. Stawna 10) i spotkanie z Alicją Bromberg-Kobus, wiceprzewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
O godz. 15.00 odbędzie się nabożeństwo biblijne “Moje myśli nie są myślami waszymi”, któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Komentarz chrześcijański wygłosi abp Grzegorz Ryś, natomiast żydowski – Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Nastąpi też uroczyste zapalenie Menory Dialogu przez Iwonę Dworak-Cousin, przewodniczącą Towarzystwa Przyjaźni Izrael Polska oraz bp. Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Wydarzenie, które uświetni Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego odbędzie się w Auli Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej (ul. Bydgoska 4).
O godz. 17.00 nastąpi wręczenie Nagrody “Menora Dialogu” przyznawanej przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. “Za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów” otrzyma ją prof. Jan Grosfeld. Uroczystość poprowadzi ks. dr. Jerzy Stranz ze Stowarzyszenia Coexist, zas laudację wygłoszą: abp Grzegorz Ryś i rabinka Małgorzata Kordowicz z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Na godz. 18.45 w Akademii Lubrańskiego (ul. Jana Lubrańskiego 1) zaplanowano spotkanie podsumowujące 25-letnią historię Dnia Judaizmu w Polsce. Perspektywę żydowską nakreśli prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a chrześcijańską, prof. Jan Grosfeld, członek Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Podsumowania dokona przewodniczący tegoż Komitetu bp Rafał Markowski.
Oprócz obchodów centralnych w dniu 17 stycznia, przed i po tym wydarzeniu – odbędzie się w Poznaniu szereg wydarzeń towarzyszących, w tym koncerty, salon poezji, spacer edukacyjny, wystawy i warsztaty dla młodzieży. Szczegóły na stronie: www.coexist.pl
***
Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu centralne obchody odbywają się w największych polskich miastach, a równocześnie w wielu innych miejscowościach.
Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa i przypominać, że antysemityzm jest grzechem. Ma przybliżać nauczanie Kościoła po II Soborze Watykańskim na temat Żydów i ich religii. Służy też posoborowemu wyjaśnianiu tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki.
Inicjatywa ma pomagać katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, w pogłębianiu świadomości tego, że, jak przypominał Jan Paweł II, religia żydowska nie jest wobec katolicyzmu rzeczywistością zewnętrzną, lecz czymś wewnętrznym, oraz że stosunek Kościoła katolickiego do judaizmu jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii, zaś wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze.
Co roku centralne obchody Dnia Judaizmu organizuje inna polska diecezja wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem ds. Dialogu z Judaizmem.
Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.