W Poznaniu powstaje świątynia – wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II
03 listopada 2010 | 19:32 | bt Ⓒ Ⓟ
Kamień węgielny pod budowany kościół pw. św. Karola Boromeusza w Poznaniu, który jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II, wmuruje 4 listopada wieczorem abp Stanisław Gądecki.
Kościół pw. św. Karola Boromeusza powstający na poznańskim os. Pod Lipami, jak i parafia, której centrum stanowi, są wotum wdzięczności Poznania i archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II i za jego dwukrotną obecność w stolicy Wielkopolski.
Patron parafii, żyjący w XVI w. święty biskup Mediolanu, aktywny uczestnik Soboru Trydenckiego i propagator reform soborowych, był także patronem Karola Wojtyły.
4 listopada, w liturgiczne wspomnienie tego świętego, metropolita poznański podczas Mszy św. o godz. 18 uroczyście wmuruje w ścianę wznoszonej świątyni kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej.
Zamysł erygowania tej poznańskiej parafii, jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego, wyraził poznański biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak podczas Mszy św., która 8 kwietnia 2005 r., kilka dni po odejściu papieża do domu Ojca, zgromadziła archidiecezjan pog Poznańskimi Krzyżami.
Parafia utworzona została ostatecznie dekretem metropolity poznańskiego z 1 stycznia 2007 r. Trzy miesiące później, w Niedzielę Palmową, abp Stanisław Gądecki poświęcił plac pod budowę nowego kościoła, na którym znajdowała się tymczasowa kaplica postawiona z metalowych kontenerów.
W marcu 2008 r. ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajdują się w nim pomieszczenia duszpasterskie i biurowe oraz mieszkania dla księży, a także pierwsza na terenie parafii stała kaplica, którą poświęcił abp Gądecki w Wielki Wtorek, 7 kwietnia 2008 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.