W Poznaniu powstało duszpasterstwo tradycji katolickiej
20 lutego 2021 | 15:00 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz formacja i objęcie opieką duszpasterską osób, które w nich uczestniczą, będą celem Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej. „To wyjście naprzeciw potrzeb wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej według ksiąg liturgicznych sprzed reformy św. Pawła VI” – powiedział KAI ks. Wojciech Nowicki, odpowiedzialny za prowadzenie duszpasterstwa.
Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane są w Poznaniu od 1994 r., kiedy to abp Jerzy Stroba udzielił specjalnego indultu zezwalającego na sprawowanie takiej liturgii.
W 2019 r. ks. Andrzej Komorowski, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, przewodniczył uroczystej liturgii z okazji 25-lecia indultu, który dał początek wspólnocie wiernych, nazywających się Poznańskim Środowiskiem Tradycji Katolickiej. „To właśnie środowisko zostaje przekształcone w duszpasterstwo, którego zadaniem będzie opracowanie statutu i zorganizowanie życia duszpasterskiego dla katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego” – wyjaśnia ks. Nowicki.
Siedzibą Duszpasterstwa będzie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej 3 w Poznaniu, tam też w każdą niedzielę o godz. 14 będzie odprawiana Msza św. śpiewana. Msze w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawiane będą także w Sanktuarium Najświętszej Krwi Chrystusa przy ul. Żydowskiej i w kościele pw. Maryi Królowej.
Inauguracja duszpasterstwa odbędzie się w 1. niedzielę Wielkiego Postu Mszą św. solenną, podczas której kazanie wygłosi bp Szymon Stułkowski.
Aktualne informacje nt. duszpasterstwa publikowane są na stronie tradycjapoznan.pl i w kanałach społecznościowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.