W Poznaniu rozpoczął się 24. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim
12 stycznia 2021 | 06:30 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Czytanie sceniczne fragmentów „Synapsy Marii H” Hanny Krall w wykonaniu aktorów Teatru Nowego rozpoczęło poznański XXIV Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Słowa klucze wydarzenia – życie i śmierć – zaczerpnięto z Księgi Powtórzonego Prawa.
Hasłem Dnia Judaizmu są słowa „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”. W programie tegorocznego kilkudniowego wydarzenia znalazł się wernisaż rzeźby „12=12”, koncert piosenki hebrajskiej i jidysz oraz dyskusja „Chrześcijanie i Żydzi – braterstwo, droga pojednania i komunii”.
„Dzień Judaizmu odbywa się w tym roku głównie online, ale w niektórych wydarzeniach można też uczestniczyć osobiście. Szczególnie interesująco zapowiada się dyskusja nt. drogi pojednania chrześcijańsko-żydowskiego, w której weźmie udział m.in. ks. prałat Tomasz Grysa, pierwszy radca nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak.
Przed Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu można już oglądać realizację rzeźbiarską Roberta Kaji „12=12”. Rzeźba jest leżącą kolumną, na której końcach znajduje się gwiazda Dawida – symbol judaizmu i żydowskiej tradycji, oraz krzyż – znak rozpoznawczy chrześcijan. Obydwie figury mają tę samą liczbę boków – dwanaście, jeden symbol – zamienia się w drugi.
Podczas Dnia Judaizmu będzie można wysłuchać koncertu fortepianowego op.62 Michała Bergsona w wykonaniu Jonathana Plowright i Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, zrealizowanego w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Teatrze Muzycznym wiersze Agi Mishol odczyta Antonina Choroszy.
Kulminacją obchodów będzie nabożeństwo biblijne 17 stycznia z udziałem bp. Szymona Stułkowskiego i rabina Stasa Wojciechowicza, podczas którego zostanie zapalona Menora Dialogu.
Szczegółowe informacje nt. transmisji wydarzeń znajdują się na stronie www.archpoznan.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.