W Poznaniu trwają VI Dni Kultury Prawosławnej
19 października 2011 | 18:51 | msz Ⓒ Ⓟ
Liturgia prawosławna, wystawy zdjęć i pocztówek polskich cerkwi, film dokumentalny o Wissarionie, a także pierwsze warsztaty chorału bizantyjskiego i warsztaty pisania ikon to wydarzenia, które mają miejsce w Poznaniu w ramach VI Dni Kultury Prawosławnej. Tematem tegorocznego festiwalu są herezje powstałe na gruncie prawosławia.
– W tym roku chcemy mówić o herezjach powstałych na łonie prawosławia, ale nie w sensie negatywnym, tylko jako o ruchu wiary mającym odnowić ortodoksyjne stanowisko doktryny – powiedział KAI Maciej Kijko z Fundacji Barak Kultury.
W Muzeum Archidiecezjalnym trwa już wystawa pt. „Cerkwie polskie – obraz przemienionego świata”, na którą składają się zdjęcia Jana Słodowskiego i pocztówki z kolekcji Aleksandra Sosny. – Fotografie prezentują cerkwie wciąż istniejące, od Siemiatycz po Sokółkę, natomiast pocztówki ukazują nieistniejące już obiekty sakralne, funkcjonujące w XIX wieku i pierwszym piętnastoleciu XX wieku – zauważa ks. prał. Marian Lewandowski.
Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego podkreśla, że celem wystawy jest zwrócenie uwagi na współistnienie kultury prawosławia w dziejach Polski. Na kolorowych zdjęciach Jan Słodowski ukazuje cerkwie w różnych porach dnia i roku. Natomiast pocztówki w odcieniu sepii przedstawiają różnorodność form ich architektury.
Wernisażowi towarzyszą dwa filmy. Jeden opowiada o kolekcjonerze pocztówek i jego pasji ich zbierania. Na drugi obraz składają się fragmenty kroniki filmowej dokumentujące różne uroczystości prawosławne.
W czasie festiwalu odbędą się też spotkania o legendarnych i tajemniczych przywódcach religijnych. O Eliasz Klimowiczu, czyli o proroku Iliji, który pragnął założyć osadę Wierszalin – nową stolicę świata opowie Włodzimierz Pawluczuk. Film dokumentalny „Syberyjski przewodnik” Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego poświęcony będzie Wissarionowi, który uznał się za Chrystusa.
W czwartek i piątek, po raz pierwszy w historii festiwalu, odbędą się warsztaty chorału bizantyjskiego, które w CK Zamek poprowadzi Marcin Abijski, absolwent Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz Uniwersytetu Ateńskiego.
Ciekawie zapowiada się też spotkanie z Krystyną Czerni, autorką biografii Jerzego Nowosielskiego. Autorka „Nietoperza w czerni” podejmie refleksję nad pytaniem, czy tego wybitnego malarza i erudytę można nazwać prorokiem czy heretykiem.
Podczas sobotniej liturgii w cerkwi św. Mikołaja śpiewać będzie Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza.
W sobotę warsztaty pisania ikon poprowadzi Basia Mindewicz, absolwentka jedynego w Polsce Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.
Tego dnia odbędą się też dwa wydarzenia muzyczne. W poznańskiej cerkwi będzie można posłuchać koncertu legendarnego zespołu folkowego Werchowyna, obchodzącego w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia. Natomiast na placu obok cerkwi zaprezentowany zostanie projekt poznańskiego muzyka Jacka Hałasa.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, z wyjątkiem warsztatów pisania ikon.
Dni Kultury Prawosławnej potrwają do 22 października. Fundacja Barak Kultury organizuje je po raz szósty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.