W Radomiu powstaje Dom ks. Michaela McGivney’a
03 listopada 2022 | 19:15 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
W Radomiu powstaje Dom ks. Michaela McGivney’a – założyciela Rycerzy Kolumba, duszpasterza i błogosławionego. Będzie się on mieścił w budynku przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie trwają obecnie prace wykończeniowe. Kult ks. McGivney’a obejmuje cały świat i jest obecny wszędzie tam, gdzie działają Rycerze Kolumba.
Na potrzeby Domu ks. McGivney’a przeznaczono ok. 500 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach i będzie tam realizowana działalność charytatywna, psychologiczna oraz integracyjna. W budynku będą się mieścić gabinety dla psychoterapeutów. Będzie również sala widowiskowo-konferencyjna oraz pomieszczenia do nauki języków. Obiekt będzie też przystosowany dla osób niepełnosprawnych,
Ks. Wiesław Lenartowicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i kapelan Rycerzy Kolumba powiedział, że ks. McGivney, który odegrał niezwykle istotną rolę w rozwoju Kościoła katolickiego w Ameryce, pozostaje wzorem do naśladowania w dzisiejszych czasach.
– Od samego początku towarzyszyła nam idea wybudowania budynku o charakterze charytatywnym. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie nasza stara kaplicy została przystosowana na potrzeby tzw. centrum miłosierdzia, gdzie cały czas jest realizowana pomoc charytatywna. Impulsem do powstania Domu McGivney’a była wizyta w Radomiu Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza Kolumba. To wówczas padło z jego strony pytanie, co jeszcze możemy zrobić dla uchodźców. Dzisiaj możemy powiedzieć, że kierunkiem naszego działania jest realizowanie wizji duszpasterskiej ks. Michaela McGivney’a – powiedział Radiu Plus Radom ks. Lenartowicz.
Były delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Andrzej Anasiak, będący rownież koordynatorem pomocy w Ukrainie powiedział, że Dom Miłosierdzia jest dzisiaj niezbędny, aby profesjonalnie prowadzić działalność charytatywną. – Potrzebujemy kolejnego miejsca, gdzie uchodźcy będą mogli skorzystać m.in. ze wsparcia psychologicznego. Będzie to również miejsca integracyjne. Jest niezbędne i wyczekiwane. Będziemy mieli wiele możliwości, aby realizować wiele dzieł miłosierdzia, które mamy w swoich planach – powiedział Andrzej Anasiak.
Dzieło miłosierdzia zostało wsparte przez Rycerzy Kolumba z USA. Będą mogli z niego skorzystać nie tylko uchodźcy przybywający do Radomia, ale również parafianie. Otwarcie Domu planowane jest na styczeń przyszłego roku, kiedy parafia będzie obchodziła 40-lecie powstania.
Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.
Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski, abp Wacław Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.