„W rodzinach trzeba przywrócić wiarę”
15 maja 2010 | 16:00 | msz / kw Ⓒ Ⓟ
Jesteśmy świadkami bolesnego faktu tworzenia się różnego rodzaju związków między młodymi, którzy odcinają się od małżeństwa, chcą żyć niezależnie od Boga i Kościoła, poza fundamentem miłości, jakim jest krzyż Jezusa Chrystusa – mówił bp Marek Jędraszewski.
Bp Jędraszewski przewodniczyl w poznańskiej katedrze Mszy św. z okazji 40-lecia Studium Rodziny. – Takie wolne związki kończą się tragediami, trzeba więc na nowo przywrócić wiarę w wymiarze rodziny – podkreślił w homilii.
Msza św. i konferencja naukowa były punktem kulminacyjnym obchodów 40-lecia Studium Rodziny, które działa przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej i profesor Wydziału Teologicznego UAM zauważył, że niepokojące zjawisko wolnych związków, które jest tak częste we współczesnym świecie, musi budzić ogromną troskę w różnych wymiarach pracy duszpasterskiej Kościoła, a zwłaszcza duszpasterstwa rodzin.
Bp Jędraszewski podkreślił w homilii, że nowa ustawa o tzw. przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uderza w rodzinę i tym bardziej trzeba zaangażować się w działanie na rzecz małżeństwa i rodziny.
Bp Jędraszewski przekonywał o konieczności ukazania wielkiej wartości małżeństwa i zakorzenienia go w krzyżu Chrystusa. – To odpowiedź, jaką Kościół winien dawać tym, którzy poza Chrystusem i Kościołem próbują układać swoje życie w różnych związkach – zauważył biskup. Podkreślił, że tylko małżeństwo może stać się pamiątką, uobecnieniem, proroctwem, wyzwaniem dla świata i znakiem nadziei, że swoje życie można i trzeba budować w perspektywie wieczności. Podziękował też za dzieło Studium Rodziny, które w Poznaniu prowadzone jest od 40 lat.
Wykładowcy, absolwenci i studenci Studium Rodziny modlili się o dalsze bogate owoce działalności Studium, a także wzięli udział w okolicznościowej konferencji, która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Ks. prof. Bronisław Mierzwiński podsumował 40-letnią działalność Studium Rodziny, któremu przewodniczył w latach 1973-1997. Wskazał na powiązanie jego działalności z Duszpasterstwem Rodzin, ofiarną i zaangażowaną pracę małżeństwa Jadwigi i Jacka Pulikowskich w dzieło rozpowszechniania pracy Studium, a także innych świeckich tworzących rzetelną wiedzę o rodzinie. Słowa podziękowania skierował też do kapłanów, którzy prowadzili i nadal prowadzą niezwykle ważną formację duchową – dni skupienia, rekolekcje.
Bp Marek Jędraszewski w referacie „Wolność – wartość – miłość” przekonywał, że prowadzenia życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi, choć wymagające, jest nie do przecenienia. Stwierdził, że spotkanie osób – człowieka z człowiekiem – jest zadaniem i wyzwaniem.
– Norma personalistyczna powinna być punktem odniesienia, jak patrzeć na drugiego człowieka i przyczyniać się do tego, by dobro zatriumfowało – stwierdził biskup pomocniczy. Podkreślił, że trzeba wyrzekać się swoich pragnień dla dobra drugiego. Zauważył, że prawdziwa wolność nie ma nic wspólnego z modną dzisiaj samorealizacją i egoizmem, a miłość to nie chwilowe uczucie, ale trwanie i zobowiązanie.
Studium Rodziny powołał w 1970 roku abp Antoni Baraniak przy Arcybiskupim Seminarium Duchownym. Powstało jako drugie w Polsce, po Krakowie.
Obecnie ma charakter studiów podyplomowych na Wydziale Teologicznym UAM. Celem Studium jest przekazanie wiedzy o płciowości człowieka, jego płodności, o życiu małżeńskim i rodzinnym oraz nauki Kościoła katolickiego w odniesieniu do życia rodzinnego. Jego absolwenci uzyskują kwalifikacje do prowadzenia zajęć szkolnych z zakresu wychowania do życia w rodzinie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.